Zorlu geçen kış mevsiminin ardından ilkbaharda karların erimesiyle zengin bitki örtüsüne sahip 2 bin 500 rakımdaki Aladağ, Sinek ve diğer yaylalarda çadırlarını kurarak konaklayan gezgin arıcılar, doğal ve kaliteli bal üretmek için sezon boyunca büyük emek harcadı.
Ailelerinden uzakta 3 ay yaylalarda yaşamlarını sürdüren arıcılar, ürettikleri balı hasat etmenin heyecanını yaşıyor.
Sabah saatlerinde özel kıyafetlerini giyerek çalışmaya koyulan arıcılar, arıları uzaklaştırmak için duman çıkaran körük yardımıyla kovanlardaki petekleri çıkarıyor.
Sıcak havada peteklerin üzerini temizledikten sonra sağım yapan arıcılar, elde etikleri balı kovalara doldurup sipariş üzerine yurdun birçok bölgesine gönderecek.
Arıcılar, yağışların az olması ve beraberinde yaşanan kuraklık nedeniyle önceki yıllara göre bekledikleri verimi alamasalar da hallerinden memnun.
Ordulu arıcı Ali Karaman da arıcılığın hem zor hem de güzel bir meslek olduğunu söyledi.
Yaklaşık 20 yıldır bal sezonunda Ağrı`ya geldiğini aktaran Karaman, "Ağrı`nın balı Türkiye`de hemen hemen bir numaradır. Ben kime bal sattıysam, sonraki sezonlarda sürekli benden bal istediler ve yetiştiremediğim dönemler oldu. Petekleri kovandan çıkarıp bal sağımına bugün başladık. Bal rekoltesi Ağrı`da geçen yıla göre yarıya düştü ama başka yerlerde de dörtte bire düştü. Kurak olduğu zaman çiçekler kuruyor ve arıda bal alamıyor. İzmir`e 2 ton bal gönderdim yine istediler. Bir ton süzme bal da köyüme göndereceğim" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz