İbradı`daki yangınlardan sonra ormanlık alanlardan ovaya inen ve sürü halinde yaşayan yılkı atları, bölgedeki vatandaşlar kadar turistlerin de ilgisini çekiyor.
Manavgat ilçesinde 28 Temmuz tarihinde başlayan ve 8 Ağustos tarihinde Eynif Ovası`nda kontrol altına alınan orman yangınında bölgeden uzaklaşan yılkı atları, yeniden yaşam alanlarına döndü.
Bölgede sayıları yaklaşık bini bulunan yılkı atları, 90 bin dönümlük Eynif Ovası`nda eskiden olduğu gibi özgürce dolaşmaya başladı.
Burası yılkı atları ile meşhur olmuş bir bölgedir
"Burası yılkı atları ile meşhur olmuş bir bölgedir"
Bölgede alternatif turizm işletmeciliği yapan Tolga Özgüven, Eynif Ovası`nın 90 bin dönümlük çok büyük bir düzlük alan olduğunu belirterek, “Burası yılkı atları ile meşhur olmuş bir bölgedir. Manavgat ilçesinde başlayan yangın buranın eteğine kadar geldi. İbradı ve Ormana halkının mücadelesi sonucunda Eynif Ovası`nı kurtardık. Burada şu anda yangının hiç bir izi mevcut değil. Yangın Eynif Ovası`nın eteklerinde Katrancı bölgesinde durduruldu. Ovaya kesinlikle herhangi bir zarar vermedi” dedi.
“Yangın esnasında atlar bölgeyi terk etti”
“Yangın esnasında atlar bölgeyi terk etti”
Orman yangını esnasında atların etkilendiğini anlatan Özgüven, “Yangın esnasında yangından etkilenen atlar bölgeyi terk ettiler. Ormanın içerisine sığındılar. Bizler bilinçli olarak ormanın uzak noktalarına saman balyaları yerleştirdik ki, atları riskli olan bölgelerden uzaklaştırdık. Bugün görüyoruz ki atlar doğal yaşam alanlarına geri geldiler. Ovanın içerisine tekrar yerleştiler. Atlar aile aile yaşamlarını sürdürmeye başladılar. Gelen misafirler atları hem izleyip hem de fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirerek keyifli anlar yaşamış oluyorlar” diye konuştu.
Yılkı atları dronla havadan görüntülendi
Yılkı atları dronla havadan görüntülendi
Eynif Ovası’nda yeniden özgürce dolaşan, doğaseverlere unutulmaz görüntüler sunan yılkı atları sürüler halinde gezerken dronla görüntülendi.
Toroslar`ın ortasında 90 bin dönümlük ovada yaşayan yılkı atları, eşsiz güzellikte görüntüler oluşturdu.
Bölgede yaklaşık bin civarında olduğu belirtilen ve özgürce dolaşan yılkı atları, doğaseverler ile fotoğraf tutkunlarına güzel görüntüler sunuyor.
Bölgeye gelenler, yılkı atlarının fotoğraflarını çekerek o anları ölümsüzleştiriyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz