Katolik Kilisesi`nin, Hristiyanlığın Fransa`daki sembolü olarak gördüğü, temeli 1163`te dönemin papası tarafından atılan ve tamamlanması 300 yıl süren Katedral`de, iki yıl önce, hala belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.
Kısa sürede alevlere teslim olan 857 yıllık Katedral`in 96 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri ile çatısı tamamen çöktü, bina büyük zarar gördü.
Cumhurbaşkanı Macron`dan restorasyon 5 yılda bitecek sözü
Cumhurbaşkanı Macron`dan restorasyon 5 yılda bitecek sözü
Hristiyan dünyasında büyük üzüntüye yol açan yangının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, her yıl 13 milyon kişinin ziyaret ettiği Katedralin onarımının Paris`te düzenlenecek 2024 Olimpiyat Oyunları`na yetişeceği sözünü verdi.
Restorasyon çalışmaları için dünyanın dört bir yanından 833 milyon dolar gibi rekor bağış toplanırken Macron, Katedral`in onarım çalışmalarını yönetecek bir kamu birimi oluşturdu.
Yangın nedeniyle ortaya çıkan kurşun, bina içindeki güvenlik tehlikesi ve ardından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını gibi nedenlerle 2 yıldır restorasyon aşamasına tam olarak geçilmedi.
Salgın, çalışmaları 3 ay durdurdu
Salgın, çalışmaları 3 ay durdurdu
Restorasyonun ön hazırlığı olan güvenlik aşaması, 2019 yazında başladı. Öncelikle çatının yıkılmasıyla yerde oluşan kurşun tortuları kaldırıldı. İskeleler kuruldu, tonozlar ile heykeller korumaya alındı, uçan payandalar güçlendirildi. Salgın nedeniyle Mart 2020`de çalışmalar durdurulsa da 8 Haziran`da yeniden başladı.
Yangın sırasında restorasyonda olan kuleyi çevreleyen eski iskelenin yanmış ve erimiş 300 ton artığının toplanması bile 1 yıldan fazla sürdü.
Katedral`in çatısındaki yanmış iskelenin kaldırılması ise Aralık 2020`de sona erdi.
Tonozların güvenliğinin sağlanması için iskele kurulması, altlarına kurulan ahşap yapıyla desteklenmesi gibi çalışmaların bitirilmesiyle güvenlik aşamasının yaz sonunda tamamlanması öngörülüyor.
Güvenlik aşamasının bedeli 165 milyon avro
Güvenlik aşamasının bedeli 165 milyon avro
Restorasyon alanının yağışlardan korunması için şemsiye inşası, yapıdaki eserlerin, resimlerin ve heykellerin korunmaya alınmasının da dahil olduğu güvenlik aşamasına da 165 milyon avro bütçe ayrıldı.
Çöken kulenin yeniden inşası için gerekli 1000`den fazla meşe ağacının hepsi de bağış olarak toplandı.
Asıl onarım çalışmaları bu yıl sonunda başlayacak
Asıl onarım çalışmaları bu yıl sonunda başlayacak
2021`in son aylarında asıl restorasyon çalışmalarına başlanması ve restorasyonun tüm zorluklara rağmen söz verildiği gibi 2024`te bitirilmesi planlanıyor.
Cumhurbaşkanı Macron`un, Notre Dame Katedrali`nin restorasyonu için söz verdiği 5 yıllık sürenin aksine, Notre Dame`ın Papazı Patrick Chauvet, restorasyonun 15 ila 20 yıl sürebileceğini söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz