Manavgat ilçesinde 28 Temmuz`da başlayan, bir gün sonra Akseki`de çıkan ve rüzgarın etkisiyle Gündoğmuş, İbradı, Alanya ilçelerine de yayılan yangınlarda zarar gören ormanlarda temizlik ve ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor.
Bir yandan kızılçamlarla kaplı ormanlara aynı türden yeni fidanlar dikilirken bir yandan da yangından etkilenen ağaçlar orman emvali olarak ekonomiye kazandırılıyor.
Yaklaşık 10 gün süren yangında, zarar gören yerleşim alanlarının çevresinde ise farklı bir çalışma yürütülüyor.
Kızılçam yerine keçiboynuzu, defne ve zeytin
Kızılçam yerine keçiboynuzu, defne ve zeytin
Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, bölgede yaptıkları araştırmada defne, zeytin ve keçiboynuzu türlerinin daha uygun olduğunu belirlediklerini anlatarak, "Türkiye`de en fazla ve en kaliteli defnenin üretildiği yerlerden birisi Manavgat`taki Sırtköy, Yaylaalan mahalleleri. Bu mahallelerimizin etrafını defne ormanı haline getireceğiz. Farklı mahallelerde de uygun yerlere defne, zeytin ve keçiboynuzu fidanları dikeceğiz. Hem bölge halkına ekonomik açıdan katkı sağlayacak hem yanması biraz daha zor olacak türlerden mahallelerimizin etrafında bant oluşturacağız. 300 bin boynuz, 200 bine yakın defne ve 200 bin civarında zeytin olmak üzere yaklaşık 700 bin yapraklı tür dikeceğiz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz