Trakya`da bir süredir aralıklarla devam eden yağışlar Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli`nde barajlardaki su seviyesini yükseltti. Geçen yıla göre barajlardaki su seviyesi yüzde 50`ye yakın arttı.
DSİ Edirne 11. Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, Trakya`daki 14 baraj, Haziran 2020- Haziran 2021 dönemindeki yağışlarla 214 milyon metreküp su aldı.
Doluluk oranları geçen seneye göre arttı
Doluluk oranları geçen seneye göre arttı
Haziran ayı itibarıyla Edirne`deki Sultanköy Barajı neredeyse tam doluluğa ulaşırken, Süloğlu, Hamzadere ve Yeni Karpuzlu barajlarının doluluk oranları da geçen seneye göre yükseldi.
Bölgedeki en yüksek su tutma kapasiteli Hamzadere Barajı yüzde 78`e yakın doluluk oranıyla 150 milyon metreküp su tuttu.
Geçen yılın aynı dönemine kıyasla Kadıköy ve Yenikarpuzlu barajlarındaki su seviyesinde bir miktar azalma gözleniyor.
Tekirdağ`da en yüksek su miktarı Çokal Barajı`nda
Tekirdağ`da en yüksek su miktarı Çokal Barajı`nda
Tekirdağ`da ise geçen yılın haziran ayında 144 milyon metreküp olan barajlardaki su miktarı, bu yıl 173 milyon metreküp olarak ölçüldü. Kentte en yüksek su miktarı 125 milyon metreküp ile Çokal Barajı`nda görüldü.
Kırklareli`nde ise 4 barajdaki su seviyesinde 2 ila 3 kat artış gerçekleşti.
Geçen yıl kuraklığın simgesi haline gelen ve suların çekilmesiyle bölgedeki kuraklığı gözler önüne seren Kayalıköy Barajı`nda su seviyesi bu yıl 3 katına çıktı. Kayalıköy Barajı`nın geçen yılın haziran ayında 34 milyon metreküp olan su hacmi, bu yıl aynı ayda 112 milyon metreküpe yükseldi.
Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ`da 1 milyar 115 milyon 740 bin metreküp depolama hacmine sahip 14 barajdaki su miktarı bu yıl 707 milyon metreküp olarak ölçüldü.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz