Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Nilüfer Barajı`nda doluluk yüzde 100, Doğancı Barajı`nda ise yüzde 80 ölçüldü.
Açıklamada görüşlerine yer verilen BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç, Nilüfer Barajı`nın dolmasından sonra barajın alt havzasında bulunan Doğancı Barajı`na su salınımına başlandığını bildirdi.
Gülenç, 2021 yılı boyunca Bursa`da herhangi bir su sorununun yaşanmayacağını öngördüklerini belirterek, şunları kaydetti: "Kurak geçen 2019 ve 2020 yılı boyunca su seviyeleri yüzde 20`lerin altına düşen Nilüfer ve Doğancı barajlarını derin su kuyuları ile besleyerek Bursalıları bir gün bile susuz bırakmadık. 2021 yılıyla gelen kar ve yağmurlarla rahat bir nefes aldık. Kuyuları devre dışı bırakarak, şehrimize yine barajlardan su vermeye başladık. Bugün itibarıyla su bereketi yaşıyoruz. Öyle ki Nilüfer Barajı yüzde 100, Doğancı Barajı ise yüzde 80 doluluk seviyesine ulaştı. Doğancı Barajı`ndaki seviyenin de yüzde 100`e ulaşması halinde DSİ 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileriyle istişare yaparak, su hacmini rahatlatabilmek için baraj kapakları açarak bir miktar suyu, Nilüfer Çayı`na verebiliriz."
Barajlardaki su seviyelerinin yüzleri güldürdüğünü vurgulayan Gülenç, vatandaşların su tasarrufundaki hassasiyeti sürdürmesi gerektiğini ifade etti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz