Erciş Belediyesinin sokak hayvanlarına yönelik bakım ve rehabilite çalışmaları devam ediyor.
Veteriner İşleri ve Zabıta müdürlüklerine bağlı ekipler, kırsal bölgelerde bulmakta zorluk yaşadıkları sokak hayvanlarının yerini "drone" ile tespit etti.
Ekipler, ulaştıkları hayvanlara, bulaşıcı hastalıklardan korunması ve vücut dirençlerinin güçlenmesi için aşı yaptı ve mama verdi.
Hasta köpekler de Van Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezindeki tedavilerinin ardından tekrar alındıkları yerde doğaya salındı.
Veteriner Hekim İhsan Nuri Çiftçi, zabıta ekipleriyle her gün düzenli olarak sokak hayvanlarının beslenmesini ve sağlık taramalarını yaptıklarını söyledi.
Bulmakta güçlük çektikleri sokak hayvanlarını drone ile tespit ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Hasta hayvanları tedavi ediyoruz, yavru köpeklerin aşılarını yapıyoruz. Diğer hayvanları da götürüp kısırlaştırma yaptıktan sonra tekrar doğal yaşam alanlarına geri bırakıyoruz. Köpekler doğal ortama çabuk adaptasyon sağlayabiliyorlar. Bunların üşümesi ya açlıktan ya da hastalıktan olur. Onun için biz de var gücümüzle her tarafa gidip hayvanları besleyip tedavilerini yaptırıyoruz."
Zabıta memuru drone pilotu Zerrin Şen de bu çalışmalarda dronenin büyük faydasını gördüklerini dile getirerek, "Havadan bulundukları yerleri tespit etmemiz daha kolay oluyor ve gözle göremediklerimizi havadan buluyoruz. Sokak hayvanları sadece şehir merkezinde yaşamıyorlar, geniş arazilerde, dağ yamaçlarında da yaşıyor. Biz de bu soruna drone ile çözüm bulduk." diye konuştu.
Fotoğraf: Necmettin Karaca
Fotoğraf: Necmettin Karaca
Yükleniyor lütfen bekleyiniz