Gölde yeni rastlanan balık türünün tespit edilmesi için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ve Hacattepe Üniversitesinin yaptığı bilimsel çalışmalar tamamlandı.
Yapılan çalışmalarda Van Gölü`nde yaşayan ve inci kefali dışında ilk kez rastlanan siyah benekli, 5-6 santimetre boyundaki sarı renkli balık türünün küçük mercan olduğu saptandı.
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Edremit Bot Komutanlığında düzenlenen basın toplantısında, Van Gölü`nde yaşayan inci kefaline kardeş bir balık bulduklarını söyledi.
Dünya literatürüne girdi
"Dünya literatürüne girdi"
Van Gölü`nde bugüne kadar sadece inci kefalinin yaşadığı yönündeki tezin artık çürütüldüğünü belirten Bilmez, şöyle konuştu: "Önceki yıllarda dalış yapan jandarma ekiplerimiz mikrobiyalitlerin çevresindeki tatlı su habitatında başka bir balık türünün olduğunu tespit etti. Bunun üzerine Van YYÜ, Hacettepe ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesinden hocalarımız çalışma başlattı. Çalışmanın sonucunda bu balık tescil edildi ve dünya literatürüne girdi. Yaşaması, üremesi o mikrobiyalitin etrafında gerçekleşmekte. İnsanlar bu balığı görmek için Van Gölü`nde dalış yapmak isteyecekler. İnşallah bu balığımızı Van`ın sembollerinden biri haline getireceğiz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz