Vaka sayısı tek artan il Tunceli oldu
Vaka sayısı tek artan il Tunceli oldu
Sağlık Bakanlığının açıkladığı koronavirüs risk haritasında Tunceli, geçen haftaki vaka oranı 100 binde 123,44 olurken, bu hafta 124,64 oranıyla Türkiye`de vaka artışının olduğu tek il olarak belirlendi.
En düşük ölüm oranı da Tunceli`de
En düşük ölüm oranı da Tunceli`de
Vaka sayılarının arttığı tek kent olmasına rağmen Tunceli, ülke genelindeki en düşük ölüm ve yoğun bakım oranına sahip.
Vaka artışı il dışından gelenlerden kaynaklı
Vaka artışı il dışından gelenlerden kaynaklı
İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Çağdaş Özdemir, vaka sayısı artışının, kapanma sürecinde il dışından gelen kişilerden kaynaklandığını söyledi.
Özdemir, "Tam kapanma öncesinde ilimize gelen misafirlerimiz oldu. Özellikle bazı ilçe ve köylerimize çok sayıda kişi geldi. Gelenlerle vaka sayımız arttı" diye konuştu.
Tunceli`de yaz aylarında gelecek kişi sayısının artmasıyla vakalarda da artışın devam edebileceği öngörülüyor.
Uzmanlar, Tunceli`deki vatandaşları vaka artışının devam etmemesi için il dışından gelenlere karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.
Kentin yarısı aşı oldu
Kentin yarısı aşı oldu
Bu arada, 83 bin nüfuslu kentin yaklaşık yarısı aşılandı. İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Özdemir, "Tek doz 40 bin aşı yaptık. Aşıdan kaynaklı ölüm ve yoğun bakım oranımız çok düşük. Önceki dönemlerde, ölüm ve yoğun bakım oranı çok yüksekti. Bu kötü durumu bu sefer görmedik. Yaz aylarında rahat gezmek istiyorsak, Tunceli’nin doğal güzelliklerinden faydalanmak istiyorsak, kurallara aşı oranımız tam yükselene kadar riayet edersek, çok iyi olacak" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz