1998`de İskoçya`nın Glasgow Üniversitesinde İngiliz edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Hamed Yusuf Nazzal, ABD`de 11 yıl öğretmenlik yaptı.
Bir dönem ABD dergisinde medya sorumlusu ve yazı işleri müdürlüğü yapan Nazzal`ın, yayınlanmış 200`e yakın makalesi ve melez edebiyat konusunda birçok yayını bulunuyor.
Birleşik Arap Emirlikleri`nde (BAE) 5 yıl tercümanlık yaptıktan sonra 2016`da ülkesine dönen Nazzal, kendisine akademik hayatından tamamen farklı bir yol çizdi.
Nazzal`ın çamur ve samandan yaptığı ev, bugünlerde "eskinin modern yorumunu" görmek isteyenlerin ilgiyle ziyaret ettiği bir yer haline geldi.
Ürdünlü akademisyen, 2009`da Mefrak`ın El-Fudeyn bölgesinde 35 bin dinara satın aldığı 750 metrekarelik arsada yapımına başladığı evin iskeletini 2 yılda tamamladı.
Evin yapımında çamur, arpa samanı, kül ve keçi kılı kullandı
Evin yapımında çamur, arpa samanı, kül ve keçi kılı kullandı
200 metrekare alana sahip kubbe şeklindeki evini bitirmek ve hayalindeki mimariyi hayata geçirmek için 3 yıl daha çalışan Nazzal, 2021`de tamamlanan evin yapımında beton malzemeler yerine çamur, arpa samanı, kül ve keçi kılı kullandı.
Her birinin üzerinde kubbe olan beş odadan oluşan ve bazı durumlarda uzmanlara danışılarak inşa edilen evin odaları 3,5 ile 7,75 metre arasında değişiyor. Akademik kariyerinden uzak bir konu olmasına rağmen Nazzal, ülke içinden ve dışından gelen birçok kişiye bu konudaki deneyimlerini paylaşıyor.
Kışın sıcak, yazın serin, düşük maliyetli, sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir yapı
"Kışın sıcak, yazın serin, düşük maliyetli, sürdürülebilir ve uzun ömürlü bir yapı"
Nazzal, "Evim, çamurdan yapılmış ilk modern yapı. Bu yapı yaşana bilirliği hem bedene hem de ruha uygunluğunu kanıtladı. Hava koşullarına uyum sağlayan, kışın sıcak, yazın serin, düşük maliyetli, sürdürülebilir ve uzun ömürlü olma özelliğine sahip" dedi.
Nazzal, çamurdan yapılması sebebiyle duvarların nefes alan, genişleyen, büzüşen ve hava faktörlerine uyum sağlayan özellikte olduğunu anlattı:
"Bu fikir, bilimsel çalışma veya pratik deneyim olmadan ortaya çıktı ancak inşa etmenin en iyi yolunun doğa ile uyum olduğunu da kanıtladı."
Söz konusu evin basitliğine rağmen 40 bin Ürdün dinarına (yaklaşık 56 bin dolar) mâl olduğunu söyleyen Nazzal, maliyetin yüksek olmasını çalışmanın deneyselliğine ve bazı hatalar yapmalarına bağladı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz