Coğrafi yapısı itibarıyla doğal zenginliklere sahip kentte, farklı tür ve boyutlarda yüzlerce mağara bulunuyor.
Yılda binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan kent, 70 milyon yıl önce oluşan mağaralarıyla ziyaretçi akınına uğruyor.
Kentin Mağsil bölgesinde bulunan önemli mağaralarından Mernif de sıkça ziyaret edilen turistik noktalardan biri. Kentteki mağaralar, bilimsel araştırma ekiplerinin çalışmalarına konu oluyor.
Mernif Mağarası 30 milyon yaşında
Mernif Mağarası 30 milyon yaşında
Jeoloji Uzmanı Ali bin Ferac el-Kesiri, Mernif Mağarası`nın, sert kireç taşından oluşan devasa bir kayanın altında bulunduğunu ve jeolojik haritalara göre Oligosen döneminde oluştuğunu söyledi.
Bu kayaların denizdeki oluşum yaşının 28 ile 30 milyon yıl arasında olduğunu anlatan Kesiri, mağaranın oluştuğu kayanın, yaşı ve bileşimi bakımından çevredeki diğer kayalardan farklı olduğunu dile getirdi.
Kesiri, Mernif`in, dikit veya sarkıt içermemesi nedeniyle diğer mağaralardan ayrıştığını vurguladı.
Bilimsel araştırmalara konu olan 6 mağara var
"Bilimsel araştırmalara konu olan 6 mağara var"
Bölgede çok sayıda mağara bulunduğunu anlatan Kesiri, "Zufar, kireç taşı bir bölge özellikle sonbahar yağmurlarıyla mağaraların oluşumu için uygun bir ortama sahip" dedi.
Kesiri, kentte bilimsel araştırmalara konu olan 5 veya 6 mağaranın olduğunu, kaya oluşumları ve dağlardaki derinlikleri açısından örneklerine benzemediğini söyledi.
3 jeolojik bölge
3 jeolojik bölge
Umman`da 3 farklı jeolojik bölge bulunduğuna değinen Kesiri, ülkenin kuzeyindeki jeolojik bölgenin, ilk olarak deniz tabanında oluşan ve sonrasında yaklaşık 70 milyon yıl önce yeryüzüne çıkan ofiyolit denilen kayaçlardan etkilendiğini, Maskat ve Semail şehirlerinde de benzer bir durumun söz konusu olduğunu anlattı.
Umman`ın orta kısımlarında yer alan ve Dukm ile Mesira Adası`nda örneğinde görülebileceği ikinci jeolojik bölgenin, antik kayaların yüzeye çıktığı Hakaf’dan etkilendiğini vurguladı.
Kesiri, Zufar kentinin ise üçüncü jeolojik bölgeye ait olduğunu ve buranın Kızıldeniz`in oluşumunu sağlayan tektonik aktiviteyle bağlantılı olduğunu işaret etti.
Umman`da mağara turizminin geleceği var
Umman`da mağara turizminin geleceği var
Kesiri, Umman`daki Cin Meclisi Mağarası`nın dünya çapında en büyük mağaralardan biri olduğunu anlattı: "Mağaralar, insanlık tarihi açısından özel ve çok büyük bir öneme sahip. Çünkü eski insanlar, yazılarını ve çizimlerini mağara duvarlarına kaydetti."
Mağaraların bulundukları bölgelerin antik iklimi hakkında bilgi verdiklerine değinen Kesiri, dikitler ve sarkıtların, nasıl oluştukları, yağışların niteliği ve miktarı hakkında çok değerli bilgiler elde ettiklerini söyledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz