Koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversiteler ve çalışma alanlarının kapanmasıyla Avustralya`dan ülkelerine dönen öğrencilerin yanı sıra yeni kayıt yaptıran on binlerce öğrenci, sınırların açılması için gün sayıyor.
Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un ülke sınırlarının 1 Aralık’tan itibaren uluslararası öğrencilere, nitelikli göçmenlere ve ticari vize sahiplerine yeniden açılacağını duyurmasının ardından 160 binden fazla öğrencinin Avustralya’daki üniversitelerde okumak için yaptığı başvurunun kabul edildiği açıklandı.
Dünyanın farklı ülkelerinden vize alan on binlerce öğrenci, COVID-19’la mücadele kapsamında okullarının ve çalışma yerlerinin kapanmasıyla ülkelerine dönenler ve yeni kayıt yaptıranlardan oluşuyor.
Uluslararası öğrencilerin ülkeye katkısı 37,4 milyar Avustralya doları
Uluslararası öğrencilerin ülkeye katkısı 37,4 milyar Avustralya doları
2019-2020 eğitim-öğretim yılında uluslararası öğrenciler Avustralya ekonomisine 37, 4 milyar Avustralya doları katkıda bulundu.
Avustralya’nın en büyük gelir kaynakları arasında madensel ürünler 90,7 milyar Amerikan doları ilk sırada yer alırken, ikinci sırayı 48,5 milyon dolar ile petrol dahil mineral yakıtlar, üçüncü sırayı ise 24,75 milyon dolar ile yabancı öğrencilerden elde edilen gelirler alıyor.
Ülke ekonomisinin yanı sıra üniversitelerin de önemli gelir kaynaklarından olan yabancı öğrencilerin COVID-19 yasakları yüzünden ülkelerine dönmesiyle, sektörde çalışan yaklaşık 17 bin kişi de işsiz kaldı.
Avustralya’daki en fazla uluslararası öğrenci Çin’den
Avustralya’daki en fazla uluslararası öğrenci Çin’den
2021 yılında Avustralya’daki üniversitelerin yanı sıra dil okullarına ve kurslara toplam 679 bin 734 uluslararası öğrenci kayıt yaptırmış durumda.
Halen ülkelerinde bulunan 160 binden fazla öğrenci 1 Aralık`ta Avustralya sınırlarının açılmasıyla ülkeye girmeye başlayacak.
Avustralya’da eğitim görecek öğrencilerin ülkelere göre dağılımında Çinli öğrenciler yüzde 30 ile ilk sırada yer alırken, Hindistan yüzde 17 ile ikinci sırada.
Avustralya’ya öğrenci gönderen ilk beşteki diğer ülkeler Nepal yüzde 8, Vietnam yüzde 4, Malezya yüzde 3 ile sıralanıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz