Bursa Vali Yakup Canbolat, kurtarma ekiplerinin zorlu iklim koşullarında yürütülen çalışmalar sonucunda Uludağ`daki 3 kişinin bulunduğu bölgeye ulaştığını söyledi.
Vatandaşlara gerekli müdahalelerin yapıldığını anlatan Canbolat, "Üç kişini de sağlık durumları iyi. Herhangi sorunları görünmüyor. Ekipler durumu değerlendiriyor. Gün ışıdıktan sonra dönüş yoluna geçilebilir" dedi.
Oteller Bölgesi`nden zirve noktasına doğru yürüyüşe çıkan 3 amatör dağcı Ahmet Çakırer (36), Ali Can (48) ve Ömür Büyüköztürk`ün (49) Küçük Zirve ile Büyük Zirve arasında içlerinden birinin ayağının burkulması nedeniyle yürüyemediği için mahsur kalmış, telefonla jandarmaya ulaşıp yardım istemişlerdi.
Telefon sinyallerinden bu kişilerin bulunduğu yeri belirleyen ekipler, kurtarma operasyonu başlatmıştı.
14 saat dağda mahsur kalan dağcıların kardan barınak yapıp eksi 10 derece soğukta geceyi geçirdiği öğrenildi.
Çorap ve kıyafetlerini yakarak hayatta kaldılar
Çorap ve kıyafetlerini yakarak hayatta kaldılar
Eksi 10 derece soğukta donmak üzereyken zirvedeki kulübeye sığınan kişiler çorap ve elbiselerini yakarak bekledikleri ve ısındıkları öğrenildi.
Sabaha kadar whatsapp üzerinden jandarma ve AFAD ile irtibata geçen gençler, sabahın ilk ışıklarıyla getirildikleri Uludağ Oteller Bölgesi`nde ekiplere teşekkür ettiler.
Sağlık durumları iyi olan 3 genç hakkında izinsiz tırmanış yaptıkları ve ormana girdikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
Valilik yetkilileri, Uludağ`da tırmanış ve etkinlik yapmanın kış sezonunda izne bağlı olduğunu, hava şartlarının dikkate alınmasını ve mutlaka profosyonel kıyafet ve ekipman bulunması gerektiğini bir kez daha dile getirdiler.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz