Yemen`de sanatçılar, ülkelerinin içinden geçtiği zor koşullara rağmen sanat eserleri üretmekte ısrar ediyor, basit imkanlarla da olsa sanatsal ve yaratıcı çalışmalarını devam ettiriyor.
Başkentteki Sana Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Fransızca Bölümü mezunu yirmili yaşlardaki ressam Raviye Muhammed el-Atvani, plastik sanatlara derin hislerle bağlı olduğunu söyledi.
Silahı fırçası, cephanesi renkler olan Atvani, barış, hoşgörü ve sevgi kültürünün yayılması hedefiyle, kadınların ve insanlığın yaşadığı sorunların odağında, savaşa karşı mücadelesini yaptığı sanat eserleriyle güzel bir dünya çizerek sürdürüyor.
Savaşla yorulan ruhları sanatıyla dinlendiriyor
Savaşla yorulan ruhları sanatıyla dinlendiriyor
Heykel sanatıyla da ilgilendiğini anlatan Atvani, "İnsan ruhunun karakterini ortaya koyan his ve duyguları resmetmeyi tercih ediyorum. Yaptığım tablonun bir ruhu oluyor ve insanlar bu sanat eserleriyle duygusal etkileşim kuruyor. Bundan dolayı çalışmalarım sanatseverler tarafından şevkle takip ediliyor" dedi.
Savaş sanata darbe vuruyor
Savaş sanata darbe vuruyor
Yemenli kadın sanatçı, barış ve kadın odaklı birçok sergiye katıldı.
Milyonlarca Yemenli gibi o da savaştan olumsuz etkilenmiş durumda ve savaşın getirdiği insani trajedilerle yüz yüze yaşıyor.
Aradığı birçok malzemeyi bulamaması ve bulsa da yüksek fiyat engelinin yanı sıra, ülkede yaklaşık 7 yıldır devam eden iç savaş ve kanlı çatışmalar başta olmak üzere nedenlerle Atvani`nin birçok sergisi de sanat severlerin beğenisine sunulma imkanı bulamadı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz