KIRIKKALE
KIRIKKALE
Ulaşımda 43 ilin geçiş noktasında yer alan ve "kilit kavşak" olarak adlandırılan Kırıkkale`de, zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasıyla denetim gerçekleştirildi.
İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun başlamasıyla Kırıkkale-Ankara kara yolundaki kontrol noktasında denetim yaptı.
Polis ekipleri otobüslerin lastik diş derinliklerini de ölçtü. Denetimde, sürücülerin araçlarına kış lastiği taktığı görüldü.
Yetkililer, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlara uygulamanın zorunlu olmadığını ancak can güvenliği ve sorunsuz seyahat için kış lastiği kullanılmasını önerdi.
Kış lastiği takmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araç sürücülerine 864 lira ceza veriliyor. Kış lastiği, 7 derecenin altındaki sıcaklıkta, ıslak, karlı ve çamurlu zeminde yaz lastiklerine göre daha iyi yol tutuşu sağlıyor.
KARS
KARS
Kars`ta polis ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda bugün başlayan kış lastiği takma zorunluluğu nedeniyle denetim yaptı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının "Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği" kapsamında zorunlu hale getirilen kış lastiği takma uygulaması doğrultusunda polis ekipleri kentte denetime başladı.
Gazi Ahmet Muhtar Paşa Caddesi`de uygulama yapan polis ekipleri, sürücülerin araçlarına kış lastiği takıp takmadığını denetledi.
Uygulamada durdurulan araçların lastiklerinin diş derinliği "kumpas" adı verilen aletle ölçüldü. Ekipler ayrıca sürücülere emniyet kemeri takmaları yönünde de uyarılarda bulundu. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda bugün başlayan kış lastiği takma zorunluluğu kapsamındaki denetimlerin süreceği belirtildi.
EDİRNE
EDİRNE
Edirne`de polis, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğunun başlaması dolayısıyla denetim gerçekleştirdi.
Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, ilk olarak otogarda yaptıkları uygulamada, otobüslerin ve ticari araçların lastik diş derinliklerini aparatla ölçtü.
Ekipler daha sonra başka alanlarda da denetimlerini sürdürdü.
Şoförler uygulamadan memnun olduklarını, herkesin trafik kurallarına uymasının başta kendi can güvenlikleri için önem taşıdığını dile getirdi.
Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2022`ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza yazılacak.
ANKARA
ANKARA
Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesinde (AŞTİ) zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasıyla denetim yapıldı.
Polis, otobüslerin lastik diş derinliklerini de ölçtü ve evraklarını kontrol etti.
Denetimde, sürücülerin araçlarına kış lastiği taktığı görüldü.
İSTANBUL
İSTANBUL
İstanbul`da şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında polis ve jandarma ekiplerince denetimler yapıldı.
İstanbul Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Esenler`deki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı`nda başta otobüsler olmak üzere yük ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araçların lastiklerini kontrol etti.
Otobüs lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve diş derinliklerin 4 milimetre şartına uyup uymadığı "kumpas" adlı aletle ölçülerek polis ekiplerince incelendi.
Ayrıca şoför ve otobüsün belgeleri, takometre, çekme halatı, zincir seti, ilk yardım çantası ve trafik ikaz işareti gibi ekipmanlar da denetlendi.
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de Kuzey Marmara Otoyolu Fenertepe Gişeleri`nde denetimlerini gerçekleştirdi.
Ekipler otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçların lastiklerinin 1,6 milimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerin lastiklerinin ise 4 milimetre kuralına uyup uymadıklarını kontrol etti.
Denetlemelerin kazaları ve olası can kayıplarını önleyeceğini dile getiren araç sürücüleri, uygulamadan memnuniyet duyduklarını belirtti. Kurallara uymayan sürücülere 846 lira idari para cezası kesileceği ve lastiklerini değiştirene kadar yola çıkmalarına müsaade edilmeyeceği öğrenildi.
BOLU
BOLU
Türkiye`nin en önemli kara yolu geçiş güzergahlarından Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunun Bolu kesiminde şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması kapsamında denetim gerçekleştirildi.
Sabah saatlerinden itibaren Anadolu Otoyolu Bolu-Batı gişeleri ile D-100 kara yolu Bolu Dağı güzergahında denetim yapan Bolu İl Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı trafik ekipleri, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda lastik kontrolü yaptı.
Kış lastiği takmayan veya lastiğinin ömrü kısa olan sürücülere kanun maddesi gereğince ceza kesen ekipler, sürücüleri kış lastiği takmanın yararları konusunda da bilgilendirdi.
Ayrıca, Bolu Şehirlerarası Otobüs Terminali`nde de kış lastiği denetimi yapılıyor. Ekipler, terminale giriş çıkış yapan yolcu otobüslerinin lastiklerini kontrol ederek, kış lastiği olmayan ve lastikleri gerekli diş derinliğine ulaşmayan sürücülere ceza uyguluyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz