Türkiye`de salgınla mücadele kapsamında toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için ilk olarak Çin`den 30 Aralık 2020`de getirilen Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşılarının birinci dozu, 14 Ocak`ta sağlık çalışanlarına uygulanmıştı. Hemen ardından peyderpey 90 yaştan itibaren başlayarak vatandaşların aşılamasına geçilmişti. 11 Şubat`ta ise CoronaVac aşısının ikinci doz uygulaması başlamıştı.
Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu`nun yaptığı değerlendirme sonucunda, iki doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlar ile sağlık çalışanları için bugünden itibaren üçüncü doz aşı randevularının açılmasına karar verdi.
İşte "hatırlatma" dozu olarak da adlandırılan üçüncü doz aşı uygulamasıyla ilgili merak edilenler;
1- Üçüncü doz aşı neden gerekli?
1- Üçüncü doz aşı neden gerekli?
Aşılarda belirli bir süre sonra azalan antikor oranını yeniden artırmak ve eski seviyesine ulaştırmak için hatırlatma, pekiştirme ya da "rapel" dozu olarak adlandırılan aşılar vuruluyor.
2- Aşılama süreci nasıl ilerleyecek?
2- Aşılama süreci nasıl ilerleyecek?
Üçüncü doz aşılama öncelikle iki doz aşısını olmuş sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü vatandaşlar için başlayacak. Bu grupta yer alan kişilerin üçüncü doz aşı randevuları, iki doz aşının yapılmasının üzerinden 3 ay geçtikten sonra açılacak.
3- Üçüncü doz hangi aşıyla yapılacak?
3- Üçüncü doz hangi aşıyla yapılacak?
Üçüncü doz aşının hangi aşı türü ile olacağına yönelik herhangi bir kısıtlama ya da öncelik getirilmedi. Bu kapsamda vatandaşlar üçüncü doz olarak istedikleri aşıyı olabilecekler.
4- Nasıl randevu alınacak?
4- Nasıl randevu alınacak?
Vatandaşlar, üçüncü doz aşısına ilişkin durumunu e-Nabız hesabından veya 2023`e kısa mesaj (SMS) göndererek öğrenebilecek.
5- Covid-19 geçirenlerin hatırlatma dozları ne zaman yapılacak?
5- Covid-19 geçirenlerin hatırlatma dozları ne zaman yapılacak?
Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlar hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabilecek.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz