Esed ve Rusya`nın saldırılarından kaçarak Bayırbucak bölgesindeki Yamadi çadır kentine aileleriyle birlikte sığınan çocuklar, babalarının vatan uğruna verdiği mücadeleye tanıklık ediyor.
Esed ve Rusya`nın yoğun hava saldırılarından kaçarak Lazkiye kentinin kuzeyinde yer alan Bayırbucak bölgesindeki Yamadi çadır kentine aileleriyle birlikte sığınan çocuklar, babalarının vatan uğruna verdiği mücadeleye tanıklık ediyor.
Yaklaşık 2 aydır bölgede artan saldırılar sonucu yüzlerce Türkmen, eşlerini ve çocuklarını, bölgenin çeşitli yerlerinde derme çatma çadırlarda veya barakalarda güvenliklerini sağlıyor.
Türk Kızılayı`nın yardımlarıyla kışın çetin şartlarına göğüs geren Türkmenler, çocuklarına ve eşlerine sıcak bir yuva kurma çabalarıyla gönderilen çadırları onarıp adeta "zırhsız" bir sığınak oluşturmaya çalışıyor.
Olan bitenden habersiz Türkmen çocuklarının oyun sesleri ise hemen yanı başlarından gelen bomba seslerine karışıyor. Çocukların, ülkelerinin geleceği için cephede savaşan babalarını kaybetme korkusu ise adeta sessiz çığlıklarını açığa vuruyor.
"Çocuklarım bomba sesini duyduklarında saklanacak yer arıyorlar"
Saldırılardan kaçarak 10 çocuğuyla güvenli bölgeye sığınan Meryem El Alo, AA muhabirine, acılarının tarif edilemez olduğunu söyledi.
Her gün ölebilecekleri düşüncesiyle yaşamak zorunda kaldıklarını belirten Alo, "Bombardımandan ne yapacağımızı şaşırdık, evlerimiz vuruldu, burada çadırlara bile bomba yağdırıyorlar. İnsanlarımız katlediliyor, hayvanlarımız telef ediliyor, 10 çocuğum var, çocuklarım bomba sesini duyduklarında saklanacak yer arıyorlar" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz