TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş, yürüttükleri çeşitli projelerde gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmede bulundu.
Okumuş, hava-hava füzelerinin geliştirilmesini içeren Göktuğ Projesi`nin Milli Savunma Bakanlığı tarafından 2013 yılında başlatıldığını ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi.
Projenin hava-hava füze teknolojisi olarak Türkiye`ye önemli bir teknoloji kazanımı sağladığını vurgulayan Okumuş, Bozdoğan füzesine ilişkin şu bilgileri verdi: "Önemli aşamaya geldik, kritik aşamaları aştık. Geçtiğimiz yıl yer testleri tamamlanmıştı, uçaktan atış testlerine başlamıştık. Onda da yakın zamanda Cumhurbaşkanımızın açıkladığı önemli gelişmeler yaşandı. Bozdoğan füzemiz uçaktan atıldı ve hedef uçakla başarıyla angaje oldu, onu imha etti. Bu tür projelerde test süreçleri devamlılık arz ediyor. Testler devam ediyor, yeni atışlar olacak. Bunların bir kısmının bilgisi veriliyor, bir kısmı da bilgisi açıklanmadan devam ediyor. Kritik aşamayı aştık, bundan sonra projenin çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz. Bu yıl sonunda ya da önümüzdeki yıl içinde tamamlanıp artık üretimiyle ilgili planlamaların yapılacağı aşamaya geldiğimizi söyleyebiliriz."
Akıncı ve Aksungur`a SOM-J füzesi
Akıncı ve Aksungur`a SOM-J füzesi
SOM Seyir Füzesi Projesi`nde, SOM A, SOM B1`in envantere girdiğini hatırlatan Gürcan Okumuş, bu tür projelerde sürekli yeni yetenekler kazanımıyla ilgili ek çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı.
Üst seviyede hava savunma için yeni füzeler
Üst seviyede hava savunma için yeni füzeler
Gürcan Okumuş, TÜBİTAK SAGE`nin Türkiye`nin hava savunma sistemlerinin gelişiminde de sorumluluklar üstlendiğini söyledi.
Hava savunma sistemlerinin Türkiye`nin çok önemli bir ihtiyacı olduğunu vurgulayan Okumuş, HİSAR Projesi`nde önemli bir aşamaya gelindiğini anlattı.
Hava savunmanın Türk savunma sanayisinin öncelikli işlerinden biri olduğuna dikkat çeken Okumuş, şunları söyledi: "Hava savunmada Göktuğ Projesi kapsamındaki füzeler dünyadaki örneklerine de baktığınızda hava-hava füzeleri açısından çok önemli bir yerde. NASAMS Hava Savunma Füze Sistemi gibi bunların karadan ve denizden kullanılabilen varyantları var. Göktuğ Projesi`nde Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinin yeteneklerinin belli çalışmalar sonunda hava savunma füzesi olarak da değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Gemiden veya karadan atılabilen farklı platformlara evrilebileceğini görüyoruz. Biraz daha geliştirilerek G-40 dediğimiz bir konseptimiz var, üzerinde çalışıyoruz. Bunların belli kısmı TÜBİTAK SAGE olarak iç proje olarak yürüttüğümüz veya kavramsal çalışmalarını belli bir noktaya getirdiğimiz projeler. İleri safhada Türkiye`nin katmanlı hava savunma sistemi daha üst seviyede planlanıyor. TÜBİTAK SAGE`nin bazı ürünleri de bunun parçası olacak. Halihazırda devam eden projeler var. Yeni projelerin içinde olabileceğimizi de düşünüyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz