Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın imzasıyla geçen yıl "Özel Çevre Koruma Bölgesi" ilan edilen Salda Gölü ve çevresinin korunması çalışmaları, Bakanlıkça üst düzeyde çevre hassasiyetiyle yürütülüyor.
Bakanlık tarafından kurulan aralarında STK`lar, gazeteciler ve bilim insanlarının da bulunduğu Çevre ve Tabiat Kurulu, 21 Nisan ve 6 Temmuz`da toplantı gerçekleştirdi.
Toplantılarda, kurulun önerisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum`un talimatıyla Salda Gölü Çevre Koruma ve Düzenleme Projesi`nde revizyon gerçekleştirilerek koruma tedbirleri artırıldı.
Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından koruma altına alınan kritik türlere ev sahipliği yapmakta olan türlerin belirlenmesi amacıyla biyoçeşitlilik, sosyoekonomik yapının tespiti ve ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmaları başlatıldı.
Doğayla uyumlu uyarı levhalarıyla, beyaz kumsalın bulunduğu alanlarda sigara içilmemesi için uyarı yapılıyor, yasağı ihlal edenlere cezai yaptırım uygulanıyor. Alanın kontrolü için 7 gün 24 saat aktif kamera sistemi kurularak titizlikle inceleme yapılıyor.
Alınan tedbirler sayesinde Salda Gölü`nün su kalitesi iyileşti, Bakanlıkça daha da sıkı tedbirler alınarak Salda Gölü`nün korunmasına devam edileceği belirtildi.
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz