Amasya`nin nehir guzelleri: Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak`ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.
Mardin`i görmeden olmaz: Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin`e yolunuzu düğürün.
Antik güzel Aspendos: Aspendos, amfitiyatrosuyla meşhur bir antik kent. Antalya`nın 49 km. batısında yer alıyor. M.S. 2. yy`da Romalılar tarafından inşa edilen tiyatro 15 bin kişi kapasitesi ile en iyi korunmuş eski yapılardan.
Hem Selçuklu hem Osmanlı: Doğubeyazıt`ın 5 km. uzağında sarp kayalar üzerine kurulmuş 116 odalı İshakpaşa Sarayı, Türkistan, Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerini birleştiren bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.
Osmanlı köyü Cumalıkazık: Bursa`ya 2 km. uzaklıktakı Cumalıkazık, Orhangazi`nin Bursa`ya girmeden önce yaptırdığı köylerden biri. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin verildiği evlerden oluşan köye giderseniz, dar sokaklardan akan sular sizi karşılayacak
Yedi renkli göl Eğirdir: Isparta sınırları içindeki Eğirdir Gölü`nün manzarası yılın her mevsimi harika. Genelde çamgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılıyor.
Dev heykeller mekanı Nemrut: Adıyaman`ın Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı`nın antik kentini barındıran milli park içerisinde, aslan ve kartal heykellerinin arasinda 7 metreye varan dev heykeller bulunuyor. Bölge, tarih meraklıları için ideal.
Doğanın kucağında bir düş: Bolu`nun yanıbaşında kıvrıla kıvrıla çıkan bir yolla ulaşılan Gölcük, bir minyatür göl olarak karşınıza çıkıyor. Daha büyük bir gölun yer aldığı Abant ise, keyifli bir yürüyüş yapmak, pedal çevirmek, fayton gezintisine çımak için ideal...
Ege`nin ikiz kardeşleri: Kaleköy`de Türkiye`nin en son günbatımını yaşamak, Zeytinli`de dibek kahvesi içmek ve Hristo`nun tatlılarını yemek isterseniz Gökçeada`ya yelken açın. Rum köylerini tek tek gezin.
Tarih ve gizemi birlikte görün: Likya, Roma ve Bizans uygarlıklarından kalan tarihi yapıları olan Olimpos`ta hem doğal hem gizemli bir tatil geçirebilirsiniz. Cirali`da 3 bin yıldır yanan ateşi görebilir, dünyanin en güzel kumsallarından birinde denize girebilirsiniz
Açık hava müzesi Harput: Elazığ`a 5 km. mesafedeki Harput ilçesi bir açık hava müzesi görünümünde. Müzesi, kalesi, Ulu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Buzluk Mağarasıyla görülmeye değer bir turizm merkezidir.
Dünyanın sörfçüsü burada: Alaçatı, her milletten sörfçünün akın ettiği yerlerin başında geliyor. Hem rüzgarıyla yılın tüm zamanlarinda sörf yapma imkanı tanıyor hem de doğal güzellikleri, mimarisi ve yetiştirilen doğal ürünleriyle sizi bekliyor.
Antik kentte gizemli yolculuk: İzmir`in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekanlardan.
Doğal serinlik Ayder Yaylası: Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı yayla Çamlihemşin ilçesine 16 km. mesafede. Ayder, zengin florasının yanı sıra kaplıcası ile de bölgenin en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri.
İstanbul`a nefes aldıran yerler: İstanbul`da yaşıyorsanız yakın yerlere kaçmak istersiniz. İşte; tarihi Polonezkoy, iki akarsu arasında kalan şirin mekan Ağva veya İstanbul Boğazı`nın Anadolu yakası Karadeniz girişinde yer alan Anadolu Feneri önerebileceğimiz mekanlar.
Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Kurban Bayramı tatilinde çeşitli turlar ve geziler kapsamında Safranbolu`da yaklaşık 100 bin turisti ağırladıklarını bildirdi. Azcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin Cumhuriyet Bayramı ile birleşmesi sayesinde tatilcilerin Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğini keşfetmek için ilçelerine yoğun ilgi gösterdiğini, 6 gün içinde yaklaşık 100 bin turisti ağırladıklarını söyledi UNESCO Dünya Mirası Listesi`nde bulunan ilçeye yılda 600 bin turistin geldiğini vurgulayan Azcan, ``İki bayramın bir arada kutlanması ve tatillerin birleşmesi sonrasında oldukça yoğunluk yaşadık. Konaklama tesisleri yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Turistlerimizin konforu için her tülü önlem alındı. Rehberlerimiz 24 saat hizmet verdi. Misafirlerimize en güzel hizmeti sunmaya çalışıyoruz`` diye konuştu. Azcan, tatilcilerin görüntüsü ve kıvamıyla boğazı yakmayan, dişe ve damağa yapışmayan, kendine has lezzet ve aromasıyla diğerlerinden ayrılan Safranbolu lokumuna yoğun talep gösterdiğini kaydetti.
Mozaik kent Zeugma: Gaziantep ili, Nizip ilçesinde yer alan antik şehir, Roma döneminden kalan mozaikleri ile tanınıyor.
Doğayla iç içe bir kasaba: Karadeniz`in şirin kasabalarindan olan Amasra, sakin bir tatil isteyenler için ideal bir mekan. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, kalesi, müzesi ve Cenova şatosuyla tarihi bir tur da yapabilirsiniz.
Hasankeyf...
Gelibolu Yarımadası`nda tarih: Birinci Dünya Savaşı`nın en kanlı çarpışmalarının yaşandığı Gelibolu Yarımadası, adeta bir savaş müzesi görünümünde. Çanakkale`de bulunan şehitlik, birçok ziyaret mekanı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Cami ve kilise bir arada: Kars`ta, farklı uygarlıkları simgeleyen eserlerin bulunduğu Ani Harabeleri, en cazip turizm merkezlerinden biri. Farklı uygarlıklara ait cami, kilise, kervansaray ve manastırın yer aldığı mekan tam tarihseverlere göre...
Ordu`ya Boztepe`den bakın: Doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir ilimiz Ordu. Karadeniz`in en temiz kumu ve en uzun sahil şeridine sahip. Yeşil ile mavinin kucaklaştığı şehri, Boztepe`den seyretmenin keyfine doyum olmaz.
Kapadokya anlatılmaz, yaşanır Kapadokya`da balon turu fotoğraflarına bakıp iç geçirenlerden misiniz? Cevabınız evetse bu yaz, tatilinizin bir kısmını peribacalarını görmeye ayırın.
Artvin`in her köyü bir yayla: Artvin`in de yüzde 51`ini yaylalar oluşturuyor. Burada, Sahara Yaylası (Savsat), Bilbilan Yaylasi (Ardanuc), Kafkasor Yaylası`nı (Merkez) görebilirsiniz. Vadiler de bunların arkasından gelir.
Köyceğiz, tarih ve doğa... Bir liman kenti olarak tarihi 4 bin yıla dayanan şehrin, tercih edebileceğiniz çok farklı özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sultaniye köyunde termal kaplıcalara gidebilir, Yayla köyü ve Gökçeova`da safari yapabilirsiniz.
Denizi de doğası da eşsiz: Fethiye`ye bağlı Öludeniz`de, dünyanın en güzel kumsalında denize girebilir, Kelebekler Vadisi ve Gemiler Adası`nı görebilir, Babadağ`dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz
Tarih, oksijen ve trekking! Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, tarihi kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde. Anadolu`nun bütün güzel evleri: Karabük`e bağlı bir Karadeniz kasabası olan Safranbolu, klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan evleriyle tanınıyor. Türkiye`de `Dünya Mirası Listesi`nde yer alan 9 kültürel varlıktan biri...
İznik`e bir gün ayırın: Yolunuz Bursa`ya düştüyse İznik`i mutlaka görmelisiniz. Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin kol kola verdiği bu şirin ilçe Bursa`ya bir saatlik mesafede. Çinileri de dünyaca ünlü
Doğada sessiz bir tatil: Datça merkeze 25 km. uzaklıktaki Palamutbükü`nde denize girebilir, şeffaf sularında balık avlayabilir ve yakın yerlere tekne turuna çıkabilirsiniz. Sit alanı olarak belirlenen köy, denizi ve doğayı sevenler için iyi bir tatil imkanı sunuyor
Bolu`nun gerdanında inciler: Dağların arasındaki vadilerde zamanla oluşan ve yan yana sıralanan göller Yedigöller olarak anılıyor. Doğa meraklıları için ideal bir mekan.
Ege`nin beyaz incisi: Denizli`de bulunan ve Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi`nin de yer aldığı bölgeyi, hem bir doğa harikası hem de tarihi bir mekan olarak gezebilirsiniz.
Balıklıgöl, (Aynzeliha ve Halil-ur Rahman Gölleri ) İbrahim Peygamber`in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak biliniyor. Bu iki göl Urfa`nın en çok ziyaretçi çeken yerleri.
Konya, tarihi ve kültür mirası ile tam bir açık hava müzesi. Hz. Mevlana`nın iklimini hissetmek, onu yaşamak isteyenler yolunu muhakkak bu kente düşürmeli.
Şirince: Ege`de bir Rum köyü: İzmir`in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağlari, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili tarihi bir Rum koyu Şirince. Burada yapılan Şirince evleri de 19. yuzyıl Anadolu mimarisini yansıtıyor. 21 Aralık`ta Maya Takvimine göre kıyamet kopacak iddiası küçük köyü dünya ve Türkiye gündeminin üst sıralarına taşıdı. Şimdi herkes buraya akın ediyor!
Erzurum`da bir şelale: Tortum`a 35 km. uzaklıktaki şelale, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa`nin en büyük, dünyaniın ise üçüncü büyüklukteki şelalesi olarak biliniyor.
Fethiye-Antalya arasındaki 18 km. uzunluğundaki Saklıkent, olağanüstü güzellikler sunan bir vadi olarak karşımıza çıkıyor. İlerlemek için kayalara tırmanacağınız mekan size farklı bir deneyim sunacak.
Sinan`ın şaheseri Selimiye: Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan`ın başyapıtlarindan biri. Aynı zamanda Osmanlı-Türk mimarisinin de doruk noktası. İçeride bulunan çinilerin, hatların, mermerlerin ve işlemelerin hepsi ise ayrı bir sanat eseri.
Amasya`nin nehir guzelleri: Bir İç Anadolu şehrinde de sizi şaşırtacak şeyler olabilir. Şehrin merkezinden geçen Yeşilırmak`ın kenarında sıralanan ve geleneksel Osmanlı evinin bütün özelliklerini bünyesinde taşıyan Amasya evleri bu şehri görmek için iyi bir neden.
Bir masal şehri Harran: Şanlıurfa`nın 45 km. güneydoğusundakı Harran, Mezopotamya ile Akdeniz`i birleştiren önemli bir durak noktası. 5 bin yıllık bir geçmişe sahip. İlk çağlardan beri önemli kültür merkezi.
Uzungöl henüz bozulmadan... Uzungöl, dağların arasına gizlenmiş bir düş bahçesi adeta. Yeşilin binbir tonu, rengarenk çiçekler, yayla serinliği... Yapılar henüz çoğalmadan yolunuzu Uzungöl`e düşürün.
Van Gölü`nde günbatımı: Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu`nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye`nin en buyuk gölü bu ilimizde. Van Gölu üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar
Adalarda gezmenin zamanı: İstanbul`da gezilip gürülmesi gerekli yerler listesinin başında mutlaka Adalar olmalı. Özellikle de Büyükada. Yaz, adalara gitmek için en uygun mevsim.
Söğüt`te tarihi yolculuk: 700 yıllık Osmanlı Devleti`nin ilk başkenti olan Söğüt, Bilecik`in 29 km. doğusunda. Söğüt`e yolunuzu düşürüp Ertuğrul Gazi, Dursun Faki ve Şeyh Edebali`nin türbelerini ziyaret edebilirsiniz
Uluslararası üne sahip: Uluslararası bir üne sahip Demre`de Noel Baba Kilisesi, Myra antik kentinin dağa ustalıkla oyulmuş kaya mezarları görülmeye değer yerler. Kaş`a 40 km. mesafede bulunuyor.
Damlataş astıma iyi gelir: Alanya için çok rahatlıkla bir mağaralar kenti diyebiliriz. Dünyaca ünlü mağarası Damlataş`tır. Mağara, büyüleyici güzelliğinin yanı sıra astım hastalarına iyi gelen havasıyla da bilinir.
Kalem ustalarının çilehanesi: Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.
İlk uygarlıklardan bugüne: Karain mağaraları, Türkiye`nin en büyük ve aynı zamanda içinde insan yaşayan doğal mağaraları arasında yer alıyor.
Ashab-i Kehf ziyareti: Kur`an-i Kerim`in Kehf Suresi`nde geçen `Yedi uyuyanlar mağarası` her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Birçok Kur`an meal ve tefsirinde, Ashab-i Kehf mağarasının Tarsus`ta olduğu belirtiliyor
Kültepe`yi dünya tanıyor: Anadolu`nun en eski yazılı kaynakları da Kayseri`nin 8 km. doğusundaki Kültepe`de bulundu. Kültepe kazıları bütün dunyanın yakından takip ettiği bir çalışma.
Hem kaplıcası hem yeşili: Tatilde herkes farklı yerleri tercih eder. Eğer kaplıca seçeneğinden yanaysanız, İnegöl`e 27 km. uzaklıktaki Oylat Kaplıcaları`nı tercih edebilirsiniz. Orman içindeki mekan, size hem yeşilin en güzelini hem de şifalı sularını sunuyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz