Yasaklı ırk olarak belirlenen köpeklerini Ev Hayvanı Kayıt Sistemi`ne (PETVET) kaydettirmek isteyen hayvan sahipleri, il ve ilçe tarım müdürlükleri ile veterinerlerde yoğunluk oluşturdu.
Kayıt için tanınan sürenin son günü olması dolayısıyla gün içinde bazı saatlerde yoğunluk yaşandı.
Türkiye genelinde 20 bin 843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.
Bugün saat 16.30 itibarıyla Ankara’da 1925, İstanbul’da 4 bin 858, İzmir’de 2 bin 541 köpek kayıt altına alındı.
Hayvan sahipleri bilgilendirildi
Hayvan sahipleri bilgilendirildi
Yasaklı ırk köpeklerini belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırdıktan sonra mikroçip taktırarak karne alan hayvan sahipleri, yeni kurallara ilişkin de bilgi aldı.
Yasak ırk köpekler ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak
Yasak ırk köpekler ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak
Belirtilen süre kapsamında hayvanlarını kimliklendirilerek Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’nde (PETVET) kayıt altına aldırmayanlara, hayvan başına 14 bin 982 TL idari para cezası verilecek ve bu hayvanlara el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.
Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar, kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamayacak, halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacaktır. Buna aykırı hareket edenlere 14 bin 982 TL idari para cezası verilecek.
Sokağa terk edenlere 40 bin lira ceza
Sokağa terk edenlere 40 bin lira ceza
Bu hayvanları sokağa terk edenlere ise 40 bin 860 Türk lirası idari para cezası verilecektir.
Tehlike arz eden köpeklerin kayıt altına alınmasıyla ilgili tanınan yasal süre bugün sona erecek. Ancak, genelgenin yürürlüğe girmesinden (07.12.2021) önce gebe kalan American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin, doğum yapması ve yavrularının 4 aylık olana kadar kayıt olma işlemi devam edecek.
En çok kayıt İstanbul`da
En çok kayıt İstanbul`da
Tanınan yasal süre içinde bugün saat 16.30 itibarıyla Ankara’da 1.925, İstanbul’da 4.858, İzmir’de 2.541 adet olmak üzere, Türkiye genelinde 20.843 adet tehlike arz eden köpek mikroçip uygulanarak kayıt altına alındı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz