Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında piyasadan tedarik ettiği maskeleri ve kişisel koruyucu ekipmanları hastanelerdeki sağlık personeli başta olmak üzere pandemi ile mücadele eden birimler ve vatandaşlara dağıtan Türk Kızılay, 1935`te kurduğu ve 8 yıl sonra Milli Savunma Bakanlığına devrettiği maske fabrikasında yeniden maske üretmeye başladı.
Türk Kızılay`dan yapılan açıklamaya göre, ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarına aralıksız devam eden Kızılay, Ramazan Bayramı`nda da kendisine ihtiyaç duyanları yalnız bırakmamak için her türlü planlamayı yaptı.
Salgının başından bu yana hijyen malzemeleriyle birlikte maske de dağıtan Kızılay, bayramı evlerinde geçiren vatandaşlara kendi atölyelerinde üretilen 2 milyon maskeyi dağıtmayı planlıyor.
Bayram sonrası hareketlenecek olan sosyal yaşam için hazırlık mahiyetinde dağıtılacak maskeler, Kızılay`ın Etimesgut yerleşkesinde bulunan üretim atölyelerinde imal ediliyor.
Kızılay, zehirli gaz tehlikesine karşı 1935`te maske fabrikası kurmuş, tehlikenin geçmesi ile fabrikayı 1943`de Milli Savunma Bakanlığına devretmişti.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz