Erzurum`un Çeperli Mahallesi`nde dünyaya gelen, 16 yaşındayken Erzurumlu Mehmed Efendi ile evlenerek Taşmescit Mahallesi`ne gelin giden Nene Hatun`un evliliği süresince 4`ü erkek, 2`si kız 6 çocuğu oldu.
İlk çocuğu Nazım ile sonradan doğan iki oğlunu 1. Dünya Savaşı`nda şehit veren Nene Hatun, Cumhuriyet döneminde "Kırkgöz" soyadını aldı.
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı`nda 22 yaşındayken bebeğini beşikte bırakıp, "Bu bebeği bana Allah verdi, ona Allah bakar." diyerek mahallesi ve sokağından topladığı kadınlarla, saldırıya uğrayan Aziziye Tabyaları`ndaki Türk askerlerine desteğe koşan Nene Hatun, Erzurum`daki bu cephede kazanılan zaferin önemli simgelerinden biri haline geldi.
NATO Orduları Başkomutanı Nene Hatun`un elini öptü
NATO Orduları Başkomutanı Nene Hatun`un elini öptü
Türk kadınının cesaret ve kahramanlığının simge isimlerinden Nene Hatun, dönemin NATO Orduları Başkomutanı Amerikalı General Matthew Ridgway`in ziyaretinde elini öpmesiyle daha fazla tanındı.
Nene Hatun, yakalandığı soğuk algınlığı ve zatürre nedeniyle vefat ettiği 22 Mayıs 1955 tarihinden 14 gün önce, 8 Mayıs 1955`te "yılın annesi" seçilmişti.
Vefatının 66. yılında saygı ve minnetle anılan Türk kadınının kahramanlık timsali Nene Hatun`un mezarı, Erzurum`da kahramanca mücadele ettiği Aziziye Tabyaları`nda yer alıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz