Malbork`taki Türk birliğinin komutanı Albay Ahmet Çandır, Polonya`da, NATO`nun kuzeydeki sınırlarını koruma görevini icra ettiklerini söyledi.
Buradaki amaçlarının Türkiye`nin NATO`ya verdiği desteği göstermek olduğunu dile getiren Albay Çandır, "Ülkemizde kazandığımız tecrübelerimizi hem NATO müttefikleri hem de Polonyalı birlikle paylaşmak ve en iyi şekilde icra etmek. Burada yaklaşık 80 personelimiz ve 4 uçağımız var. Genelde 3 uçağımızla NATO görevlerini destekliyoruz. Aynı zamanda NATO`nun imkan verdiği ölçüde iki uçakla da Polonyalı pilotlarla eğitim uçuşları yapıyoruz." dedi.
NATO`nun "Hava Polisliği" misyonu hakkında bilgi veren Albay Çandır, bunun hava sahasının korunması anlamına geldiğini belirtti.
Albay Çandır, "NATO`nun hava sahası NATO`ya dahil olan üye ülkelerin hava sahalarıyla sınırlıdır. Biz NATO`nun en güneyinden kuzeyine gelip yerleşip buradan görevlerimizi icra edebilmek konusunda çok başarılı hareketler operasyonlar yaptık. NATO`nun hareketliliğini ve birbirini destekleyebileceğini gösteren en büyük unsurlardan birisi. " diye konuştu.
Albay Yunus Akkaya ise Polonya`nın savaş uçaklarıyla birlikte "önleme görevleri" icra ettiklerini belirterek, "Görevimiz hava trafik kontrol ünitesinin talimatına uymayan pilotun niyetinin belirlenmesi varsa uçaktaki silahları tespit etmek. Bu amaçla hem eğitim hem de gerçek maksatlı kalkışlar gerçekleştiriyoruz." dedi.
Binbaşı Murat Diler de NATO standartlarında nöbet sistemiyle görev yaptıklarını ve en geç 15 dakika içinde kalkış yapabildiklerini belirtti.
Yüzbaşı Ömer Kol da tecrübelerini aktardıklarını belirterek, "Burada 9 pilotumuz var. 7 gün 24 saat esasına göre nöbet sistemiyle görevimizi icra ediyoruz." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz