Dünyanın en büyük kertenkele türünün bir üyesi, ağzından çıkan çatallı sarı diliyle Endonezya`nın doğusundaki Komodo Ulusal Parkı`nda turistler tarafından görüntülendi.
Komodo ejderi barındıran başka bir adada ise bölge sakinlerinin ve çevre aktivistlerinin öfkelendiren yeni turistik tesisler için ağaçlar kesildi ve araziye beton döküldü.
Birleşmiş Milletler yetkilileri, bu eşsiz vahşi yaşam açısından zengin park üzerindeki potansiyel turizm etkileriyle ilgili endişelerini dile getirdi.
Yaklaşık 2.200 kilometre kare kara ve deniz alanını kapsayan Komodo Ulusal Parkı, komodo ejderlerinin korunmasına yardımcı olmak için 1980 yılında kuruldu.
Biyolojik çeşitliliği ve güzelliği nedeniyle, park 1991 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirası Alanı oldu. Ve her yıl dünyanın dört bir yanından yüz binlerce ziyaretçiyi çeken Endonezya`nın turizm açısından en önemli mücevherlerinden biri haline geldi.
Endonezya Çevre ve Orman Bakanlığı, bugün orada denizayısı benzeri dugonglar, deniz kaplumbağaları, balinalar ve binden fazla tropikal balık türüyle birlikte yaklaşık 3 bin sürüngen yaşadığını tahmin ediyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz