Başkent Tunus`taki Habib Burgiba Caddesi`nde Toprak Günü sebebiyle düzenlenen gösteriye Tunuslu siyasetçiler de katıldı.
Milletvekili Muhsin es-Sudani, gösteride yaptığı konuşmada, Filistin davasının, tüm Tunuslular için bir ilke meselesi olduğunu belirterek, "Toprak Günü`nü anmak tüm Tunusluların Filistin davasına yönelik sabit tutumunu gösteriyor." dedi.
Sudani, "Filistin halkının davası, kardeşlerinin kanına kanları karışmış Tunusluların davasıdır. Tunus`un, İsrail`le normalleşme karşıtı ve tüm haklarını alıncaya dek Filistin`e destek tutumu sabittir." ifadelerini kullandı.
Toprak Günü
Toprak Günü
İsrail, 30 Mart 1976`da ülkenin kuzeyindeki Celile bölgesinde yaşayan Filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu.
Bunun üzerine Filistin halkı, bu gaspı protesto için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi. İsrail polisi gösterilere katılan Filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, çok sayıda kişiyi yaraladı.
"Toprak Günü" olarak anılan bu olay, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda Filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz