Ankara yönünden gelen araçların şehir merkezini kullanmadan Kilimli ilçesi yönüne gitmesini sağlayacak Mithatpaşa 1 ve 2 Tüneli`nin Bağlık Mahallesi`ndeki girişinde yapılan çalışmalar sırasında mağara keşfedildi.
Yan yana inşa edilen bin 860´şar metre uzunluğundaki iki tüpte çalışmalar devam ederken, bulunan mağarada binlerce yıllık sarkıt ve dikitlerin olduğu tespit edildi.
Bağlık mağarası olarak biliniyor
Bağlık mağarası olarak biliniyor
Mağarada incelemelerde bulunan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, sarkıt ve dikitleriyle görsel şölen sunan mağaranın İl Özel İdaresi tarafından turizme kazandırılması için çalışma başlatması talimatını verdi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz da görevlendirilen heyetle birlikte mağarada incelemede bulundu.
İlk olarak mağara hakkında bir rapor hazırlanması kararlaştırıldı.
İlk olarak mağara hakkında bir rapor hazırlanması kararlaştırıldı.
Kentte yıllardır mağara araştırmaları yapan Engin Zaman ise, mağaranın bölge halkı tarafından "Bağlık Mağarası" adıyla bilindiğini, ancak tünel inşaatıyla büyük bir girişin ortaya çıktığını söyledi.
Zonguldak`ın mağara turizmi açısından çok zengin bir kent olduğunu belirten Zaman, şöyle konuştu: "Bu üst kısımdaki mağarayı bizler 20 yıl önce çalışmıştık. O zaman uzunluğu 490 metre civarındaydı. Şu an bulunduğumuz yer üst fosil diye tabir ettiğimiz ikinci muhteşem salondayız. Bu kısmın ortaya çıkmasındaki neden ise burada tünel çalışması sırasında giriş çökerek yeni bir fosil giriş açıldı. Böylece halkın girebileceği çok daha büyük alan açıldı. Ancak öncelikle bu çökmenin nedeni ve durumu incelenmesi lazım."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz