Selman Nacar`ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün`ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı "İki Şafak Arasında" çekimlerinin yapıldığı Uşak’ta gösterime girdi.
Filmin yönetmeni Selma Nacar, sinema filminin gösteriminde yaptığı konuşmada, filmin çekildiği Uşak`ta gösterime girmesinden dolayı heyecanlı olduğunu dile getirdi.
Yönetmenliğini üstlendiği "İki Şafak Arasında" filminin Temmuz 2019`da çekildiğini ancak COVID-19 salgını sebebiyle gösterimini ertelemek zorunda kaldıklarını vurgulayan Nacar, "Film, ilk kez İspanya`da San Sebastian Film Festivali`nde gösterildi. Daha sonra Antalya Altın Portakal Film Festivali`nde 4, ve Boğaziçi Film Festivali`nde de 2 ödül aldı" dedi.
Sırbistan`da en iyi film ödülünü kazandıklarını söyleyen Nacar, “İki Şafak Arasında”nın, birçok şehir ve ülkede gösterildiğini vurguladı.
Nacar, bir filmi iyi yapan şeyin yıllar boyunca kalacak bir esere dönüşmesi olduğunun altını çizdi.
‘Film çekecek İstanbul ve Köy dışında başka yer yok mu’
‘Film çekecek İstanbul ve Köy dışında başka yer yok mu’
Nacar, yurt dışındaki film festivali organizatörlerinin Türkiye`de çekilen filmler hakkında `İstanbul ve köy dışında başka yer yok mu` diye sorduklarını anlattı: "İki Şafak Arasında filmini izledikleri zaman yalnızca filmin konusu, çekimi ve biçimi değil, aynı zamanda çehresinin yüzde 70-80`inin böyle olmasına rağmen Türkiye`nin sinemada pek görülmeyen bir yüzünü de gördükleri için de çok memnun oluyorlar."
Filmin çekimleri sırasında vermiş oldukları destek nedeniyle Uşak halkına, Vali Kocabıyık`a, Belediye Başkanı Çakın`a teşekkür eden Nacar, maddi manevi destek veren herkese şükranlarını sundu.
Etkinlikte Vali Kocabıyık ve Belediye Başkanı Çakın, Nacar`a plaket takdim etti.
Kadir’in hayalleri, ailesi ve ahlaki çıkmazı anlatılıyor
Kadir’in hayalleri, ailesi ve ahlaki çıkmazı anlatılıyor
2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak`ta dört haftada çekilen film, başrol oyuncusu Kadir`in çalıştığı fabrikada bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor.
Film, 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya`nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde "En İyi Film" ödülünün yanı sıra 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 9. Boğaziçi Film Festivali, Malatya 10. Uluslararası Film Festivali, ve 17. Free Zone Film Festivali`nde ödüller aldı.
Atatürk Kültür Merkezi`nde gösterime sunulan filmi, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ve Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, sanatseverlerle birlikte izledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz