TRT tarihinde ilk kez kurulan "TRT Filarmoni Orkestrası", gala konserini Zorlu Performans Sanatları Merkezi`nde gerçekleştirdi.
TRT 2 kanalında yayınlanan konser sonrası TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "TRT Filarmoni Orkestrası, TRT 2`nin yeniden yayın hayatına geçmesinin ikinci yılında izleyicilerle buluştu. Bu, TRT Filarmoni Orkestrası`nın ilk konseri oldu. Gerçekten bizim için heyecan vericiydi" dedi.
Eren, daimi şef Pirolli`ye ve TRT 2 Kanal Koordinatörüne teşekkür ederek, şunları söyledi: "TRT 2 kanalımız sadece kültür sanat içeriklerini ekrana taşımakla değil, aynı zamanda Türkiye`nin kültür sanat hayatına katkı sağlayarak da görevini ifa ediyor. TRT Filarmoni Orkestrası da bu görevin bir parçası oldu. TRT`de birçok korolar, orkestralar var. Bunlardan bir tanesi de TRT Filarmoni Orkestrası oldu."
TRT Filarmoni Orkestrası`nın periyodik konserlerinin olacağını belirten İbrahim Eren, şöyle konuştu: "Özellikle konservatuvardan yeni mezun ve bazıları hala okumakta olan yeni arkadaşları usta müzisyenlerle beraber buluşturduğumuz herkesin birbirinden bir şeyler öğrendiği bir filarmoni orkestrası oldu. Ben bu vesileyle de sadece TRT`ye değil, Türkiye`ye de katkı sağlayacağını umuyorum."
Orkestra, konserde Yusuf Yalçın`ın "TRT 2 Bestesi" eserinin prömiyerini gerçekleştirmenin yanı sıra Johannes Brahams`ın "Macar Dansları 1-5", Ulvi Cemal Erkin`in "Köçeçe" ve Ludwig van Beethoven`in "7. Senfoni" eserlerini izleyiciyle buluşturdu.
Özel ve periyodik konserler düzenleyecek orkestranın repertuvarında Türk besteciler, klasik senfoniler, konçertolar, opera eserleri, film müzikleri ve Türk müziği eserleri yer alıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz