TRT Çocuk`un yaptığı "Karakter Tasarım Yarışması"nda, görsel, grafik sanatlar, çizgi film, animasyon ve iletişim alanlarında eğitim gören veya yeni mezun olmuş 300 öğrencinin başvurusu arasından dereceye giren isimlere ödülleri takdim edildi. Yarışmanın kazanan isimlerine para ödülünün yanı sıra heykelcik ve çizim tabletleri verildi.
Yarışmada, birincilik ödülünü Bilge karakteriyle Elif Sakallı kazandı.
Yarışmada, birincilik ödülünü "Bilge" karakteriyle Elif Sakallı kazandı.
Bilge`nin hikayesi:
Bilge`nin hikayesi:
Merhaba, ben Bilge! Doğduğum gün herkes bende ters giden bir şeyler olduğunu düşünmüş. Fakat ben hiçbir zaman böyle düşünmedim. Çünkü bu sayede müthiş bir dostum oldu: Hünerli! Bu, dedemin bana son hediyesiydi. Dedem benim kahramanım! Ben de onun izinden ilerliyorum ve her gün çevremdeki sorunlara harika çözümler üretmeye çalışıyorum. Hünerli benim en büyük yardımcım. O çok güçlü ve çok ağır şeyleri birlikte taşıyabiliyoruz. Bazen kafam karıştığında da bana yardımcı oluyor.
İşte karşınızda Hünerli!
İşte karşınızda Hünerli!
Yapay zekaya sahip olan Hünerli, konuşabiliyor! Hızlı parmaklar özelliği sayesinde birçok işimizi hızlıca yapabiliyoruz! Hünerli ile hiçbir zaman kaybolmuyorum, yön tarifi sayesinde yolumu bulmama her zaman yardımcı oluyor! O çok güçlü! Kendimden ağır şeyleri bile kaldırabiliyoruz! Mahallenin kedisi Tombul’u bile!
Bu da benim ilk icadım Kedi Kulak!
Bu da benim ilk icadım Kedi Kulak!
Çeşitli mercekleri sayesinde yakınlaşıp, uzaklaşarak en küçük şeyleri bile inceleyebiliyorum! Yaptığım deneylerde gözlerimi tehlikeden koruyor! Ayrıca çok tatlı!
İkincilik ödülünü Tobik karakteriyle Zekeriya Hiçyılmaz kazandı.
İkincilik ödülünü "Tobik" karakteriyle Zekeriya Hiçyılmaz kazandı.
Tobik`in Hikayesi
Tobik`in Hikayesi
İstanbul`da yaşayan çekirdek bir köpek ailesinin çocuklarından biri olan Tobik, gündelik hayatında eksik bir şeyler olduğunu düşünmektedir. Günün birinde tatil için gittikleri Burgazada`da gösteri yapan bazı sirk üyeleri ile karşılaşır. Tanıştığı sirk üyeleri; "Ada sirki" adlı bir gemide çocukları eğlendiren bir ekibin parçalarıdırlar. Bu tanışmadan sonra ise, hiçbir şey Tobik`in günlük sıradan hayatı gibi olmayacaktır.
Tobik`in o günden sonra tek bir amacı vardır
Tobik`in o günden sonra tek bir amacı vardır
Hayattaki eksik yönünün çocukları eğlendirmek olduğunu keşfeden Tobik, gösteri ve şov dünyasına adımını atar. Tobik`in o günden sonra tek bir amacı vardır. O da, dünya üzerinde olabildiğince çok çocuğun gülümsediğini görebilmek. Ve bu amacını gerçekleştirebilmek için, Ada sirki gemisi ve tayfası ile uzun soluklu bir maceraya çıkarlar.
Üçüncülük ödülünü de Mucit Noyan karakteriyle Batıkan Özev kazandı.
Üçüncülük ödülünü de "Mucit Noyan" karakteriyle Batıkan Özev kazandı.
Mucit Noyan`ın hobileri
Mucit Noyan`ın hobileri
Teknolojik robot ve aygıtlar geliştirmek, teknolojik gelişmeleri takip etmek, hayvanları beslemek / ihtiyaçlarını karşılamak, yemek yemek, arkadaşlarına tamir ve onarım konusunda yardım etmek.
Mucit Noyan`ın olumlu özellikleri
Mucit Noyan`ın olumlu özellikleri
Yaşına göre standardın üzerinde bir zekaya sahip, sağduyulu, yardımsever, hareket etmeyi sever, bencilliğe karşı, canlıların yaşamına saygı duyar.
Mucit Noyan`ın olumsuz özellikleri
Mucit Noyan`ın olumsuz özellikleri
Oburluk, zaman zaman teknoloji üzerine çok konuşmak, sakarlık ve çok sık çalışmak.
Mucit Noyan
Mucit Noyan
Seyirci özel ödülü ise Tarık Gökay karakteriyle Ahmet Enes Yurdakul`un oldu.
Seyirci özel ödülü ise "Tarık Gökay" karakteriyle Ahmet Enes Yurdakul`un oldu.
Tarık Gökay`ın Hikayesi
Tarık Gökay`ın Hikayesi
Çocukken babalarımızın süper güçleri olmasını hepimiz istemişizdir fakat bu imkânsız. Peki babamız astronot olsaydı bu fazla havalı olmaz mıydı? İşte karşınızda “Tarık!” Bu görev için seçilmiş ilk kişi; işinde en iyisi evinde ise bir aile babası. Ayda yapılan araştırmalar için kurulmuş olan ‘Gökay’* programına seçilmiş ilk Türk Astronot. 2 çocuk ve bir kedi babası. Akşam 7’de üssünden evine dönüp eşini ve çocuklarını mutlu etmeye bayılıyor!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz