Endemik birçok bitki türüne ev sahipliği yapan Hafik ilçesine bağlı Tozanlı Vadisi`ndeki köylüler, devlet desteğiyle aldığı kovanlardaki arılarını besliyor.
60 orta ölçekli işletme, arıcılıkla doğrudan ilgilenerek geçimlerini sağlıyor.
Proje ile köylülerin organik arıcılığa geçişini sağlayan Sivas Valiliği, üretim için malzeme ihtiyaçlarını da gideriyor.
Valilik ayrıca Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) ile Sivas İl Özel İdaresi`nce finanse edilen toplam 3 bin adet kovan ve 2 bin 900 kilogram petek dağıtımı yaptı.
`Organik Tozanlı Vadisi Balı` adı altında markalaşan ürünlerin gerçek değeriyle satılarak, arıcıların gelir seviyelerinin artırılması da hedefleniyor.
Arıcılık yapan Ali Yaşar, Hafik ilçesi Olukbaşı köyünde üretimi sürdürdüğünü belirtti.
Bölgenin arıcılık açısından önemini vurgulayan Yaşar, "Tozanlı Bölgesi bitki florası açısından çok geniş ve zengin, o yüzden bal kalitesi oldukça yüksek. Sivas Valiliğimiz geçen sene 100 kovan ve mum çıtası desteğinde bulundu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Gerçekten bu bizim için çok büyük bir katkı." dedi.
1 tona yakın bal alıyorum
"1 tona yakın bal alıyorum"
Organik arıcılık yapmanın zor olduğunu ancak çok iyi ilerleme kaydedildiğini anlatan Yaşar, "İşimi çok severek yapıyorum. Kara kovan balı için sepetlerimi kendim örüyorum. Yaklaşık 300 kovan arı ile çalışıyorum, 1 tona yakın bal alıyorum." diye konuştu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz