Milli boksör Buse Naz Çakıroğlu 51 kilo yarı finalinde Tayvanlı rakibi Huang Hsiao-Wen`i mağlup ederek Tokyo 2020`de finale yükseldi.
Kokugikan Arena`da Buse Naz, Çin Taipeisi`nden Hsiao-Wen Huang`la karşılaştı.
Buse Naz, ilk rauntta oldukça iyi bir performans gösterdi ve 5 hakemin de tam puanını aldı.
Çin Taipeisi`nden Hsiao-Wen Huang ise bronz madalyada kaldı.
Buse Naz`ın altın madalya mücadelesi vereceği final maçı 7 Ağustos Cumartesi günü TSİ 08.15`te yapılacak.
Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener de izledi.
Finale adını yazdıran milli boksör maçın ardından "Çok inandık. Altın madalya alarak gitmek istiyoruz. İsteyeceğiz, çok isteyeceğiz... 12 yıldır verdiğim bir emek var. Son ana kadar gösterdiğim performansların toplamını finalde göstereceğim. Tamamıyla ortaya odaklandım" dedi.
Bakan Kasapoğlu`ndan tebrik
Bakan Kasapoğlu`ndan tebrik
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, milli boksörü "Kadınlar boksta tarih yazıyoruz! Buse Naz Çakıroğlu finalde!" sözleriyle kutladı.
Finaldeki rakibi Bulgar boksör Krasteva oldu
Finaldeki rakibi Bulgar boksör Krasteva oldu
Buse Naz Çakıroğlu`nun finaldeki rakibi Bulgar sporcu Stoyka Zhelyazkova Krasteva oldu.
Kokugikan Arena`da Bulgar sporcu, ev sahibi Japonya`dan Tsukimi Namiki`yi 5-0 yenerek adını finale yazdırdı.
Krasteva`nın bir Avrupa şampiyonluğu, iki kez de dünya ikinciliği bulunuyor.
Busenaz Sürmeneli finalde Çinli Hong Gu ile karşılaşacak
Busenaz Sürmeneli finalde Çinli Hong Gu ile karşılaşacak
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları`nın 12. Gününde, 69 kilo yarı finalinde Busenaz Sürmeneli, Hindistan’dan rakibi Lovlina Borgohain ile mücadele etti.
Karşılaşmayı galip bitiren Sürmeneli finale çıktı.
2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları`nda boks kadınlar 69 kiloda finale çıkan Busenaz Sürmeneli`nin altın madalya mücadelesindeki rakibi Çinli Hong Gu oldu.
Çinli sporcu, ABD`li Oshae Jones`u 4-1 yenerek adını finale yazdırdı. Çinli Hong Gu`nun iki Asya şampiyonluğu, iki de dünya ikinciliği bulunuyor.
Busenaz`ın Hong Gu ile final müsabakası 7 Ağustos Cumartesi günü TSİ 09.15`te oynanacak.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sürmeneli`yi tebrik etti.
Çok mutlu olduğunu dile getiren Busenaz, "Türk kadınının gücünü gösterdim. Örnek bir kardeş, abla olduğum için mutluyum. Ben altın için buraya geldim. Altın madalyayı alacağım. Arkamda benim büyük bir ekibim var. Hepsinden Allah razı olsun. Bakanımız da bize destek veriyor. Kulübüm Trabzonspor`un da büyük desteğini hissediyorum." ifadelerini kullandı.
Türk`ün öyle bir gücü var, hiç merak etmesinler
"Türk`ün öyle bir gücü var, hiç merak etmesinler"
Türkiye`deki yangın felaketine çok üzüldüğünü dile getiren Busenaz, şöyle konuştu: "Bekle bizi Türkiye`m. İnşallah altın madalya gelecek. Yangınları çıkaranlara söylüyorum, biz bir ölürüz, bin diriliriz. Türk`ün öyle bir gücü var, hiç merak etmesinler. Biz maçlara geldiğimizde hep ülkemizde kötü olaylar oluyor. Dünya Şampiyonası`nda da askerimize selam göndermiştik. Burada altın madalya alıp yangınla mücadele eden ülkemizin içine küçük bir su serpmek istiyoruz. Tüm Türk halkının dualarını bekliyoruz."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz