Türkiye`ye giriş yapmak üzere Kapıkule Sınır Kapısı`na gelen Bükreş-İstanbul seferini yapan yolcu otobüs şüphe üzerine incelemele alındı.
Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personelinin aramasında köpek taşıma çantalarına sıkıştırılarak istiflenen 23 cins köpek bulundu.
Otobüs şoförü ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Ticaret Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezine gönderilecek
Ticaret Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezine gönderilecek
Edirne Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünde korumaya alınan köpekler, veteriner hekim kontrolünden geçirildi.
Veteriner hekim Tamer Serhatli gazetecilere yaptığı açıklamada, köpeklerin kötü şartlarda yurda sokulmak istendiğini söyledi.
Annelerinden erken ayırılan 5 haftalık köpeklerin karnında gaz bulunduğunu ancak sağlıklarının şu anlık iyi olduğunu anlatan Serhatli şöyle konuştu: "Annelerinden erken ayrılmışlar. Daha çok 2 aylıkken ayrılmalarını isteriz, pasif bağışıklık dediğimiz anne sütünden alacağı bağışıklığı kazansın. Ama şu anda bu hayvanlarda yapılan olaylar para kazanmak için yapılıyor. Erken getirip çoğuna aşı bile yapılmamıştır. Çoğunlukla sakinleştirici verilerek getirilen köpekler, ısı kaybına uğradığından dolayı üşüme durumları görülmektedir. Sıcak bir ortamdalar şu anda. "
Serhatli yapılacak testten sonra köpeklerin salgın hastalık taşıyıp taşımadığının anlaşılacağını kaydetti.
Yavruların Ticaret Bakanlığı Köpek Eğitim Merkezine gönderileceği öğrenildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz