Bakan Ruhsar Pekcan, Türkiye ile Azerbaycan arasında karşılıklı yatırımların artırılması ve Serbest Ticaret Anlaşması`nın devreye alınmasıyla 15 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine daha çok yaklaşacaklarını söyledi.
Pekcan, 1 Nisan`dan itibaren Türkiye ile Azerbaycan arasında kimlik belgeleri ile geçiş sürecinin başladığını, bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Geçen ay Tercihli Ticaret Anlaşması`nın yürürlüğe girdiğini hatırlatan Pekcan, "Esas hedefimiz tek pazar vizyonu ile Serbest Ticaret Anlaşması`nın devreye alınmasıdır. Bu konudaki çalışmalarımızı yürüteceğiz" dedi.
İki ülke arasında imzalanan Basitleştirilmiş Gümrük Mutabakat Zaptı`nın 15 Nisan`da yürürlüğe gireceğini söyledi.
Pekcan, "Geçiş kotalarının kaldırılması, geçiş ücretlerinin indirilmesi, Bakü-Tiflis-Kars hattının güçlendirilmesi, Orta Koridor`un stratejik olarak güçlendirilmesi, Azerbaycan`ın lojistik hub haline gelmesi, bölge ülkeleri ve Türkiye ile beraber ekonomik kalkınmasında hep beraber çalışacağız" dedi.
Azerbaycan`ın Dağlık Karabağ konusunda sahada ve masada kazandığı başarının Türkiye`nin de başarısı olduğunu vurgulayan Pekcan, işgalden kurtarılan bölgelerin yeniden inşası için Türkiye`nin hazır olduğunu söyledi.
Bakü`de merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev`in kabrini de ziyaret eden Pekcan, Bakü Türk Şehitliği`ndeki Ebedi Ateş Anıtı`na çelenk bıraktı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz