Türk Hava Yollarının (THY) Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün Milli Mücadele`yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra İstanbul`dan Samsun`a planlanan "TK1919" sefer sayılı özel uçuşu başladı.
Tarihi yolculuğa evlerinde kalarak katılmak isteyen kişiler için "www.tarihiyolculuk.com" adresi üzerinden oluşturan ve şimdiye kadar 9 milyonu aşkın kişinin kayıt yaptırdığı hatıra biletleri yoğun ilgi gördü.
Vatandaşlar, hatıra biletlerini sosyal medyada "#TarihiYolculuk ve #TK1919" etiketleriyle paylaştı. Özel sefer, Twitter`da en çok konuşulan konular arasına girdi.
Yolcusu olmayan sefer öncesinde "Of" isimli "Boeing 737-900 ER" tipi uçakta bazı hazırlıklar yapıldı.
Uçağın içi, kanat ve gövdesi temizlenerek, sefere hazır hale getirildi.
Otobüsle aprona gelen THY kaptan pilotu Selin Sevimli, ikinci pilot Zafer Doğukan Demir ile kabin ekipleri uçağın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.
Saat 12.25`te İstanbul Havalimanı`ndan hareket eden uçağın Samsun`da Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru üstünde alçak uçuş yapacağı öğrenildi.
THY`nin 9 milyon sembolik yolculu 19 Mayıs özel uçuşu Samsun`da tamamlandı.
İstanbul`dan kalkarak Çarşamba Havaalanı`na inen uçak su takı töreniyle karşılandı.
Atatürk`ün Milli Mücadele`yi başlattığı tarihten 101 yıl sonra planlanan ve İstanbul Havalimanı`ndan havalanan "TK1919" sefer sayılı uçak Samsun Çarşamba Havaalanı`na iniş yaptı.
Türk Hava Yollarının (THY) "Tarihi yolculuk" adıyla düzenlediği ve bu uçuş için oluşturulan internet sitesinden biletlerini alan sembolik 9 milyon yolcu için düzenlenen proje kapsamında "TK1919" sefer sayılı uçak İstanbul Havalimanı`ndan kalktı.
Samsun`a gelişinde Tütün İskelesi ve Bandırma Vapuru üstünde alçak uçuş yaptıktan sonra havaalanına iniş yapan uçak su takı töreniyle karşılandı.
THY kaptan pilotu Selin Sevimli, ikinci pilot Zafer Doğukan Demir yönetiminde tarihi yolculuğunu tamamlayan uçağı, Samsun Valisi Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir karşıladı.
Yolcusu olmayan "Of" isimli "Boeing 737-900 ER" tipi uçaktaki sembolik yolcular ise "www.tarihiyolculuk.com" adresi üzerinden hatıra bilet oluşturan 9 milyonu aşkın kişi oldu.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz