Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkan Vekili Abdullah Kaya, dünyada faal durumda 25 "CL-215T" uçağı olduğunu anlatarak, pistonlu yani THK`de olan "CL-215"lerden de 16 tane bulunduğunu söyledi.
"CL-215" yangınla mücadele uçaklarından 9`unun THK envanterinde olduğuna dikkat çeken Kaya, bu uçakların 10 yıl boyunca Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan sözleşme gereğince orman yangınlarıyla mücadele faaliyetlerine katıldığını anlattı.
Abdullah Kaya, THK bünyesindeki 9 yangın söndürme uçağından 3`ünün büyük bakımlar ve malzeme ihtiyacı nedeniyle atıl duruma düştüğünü, bu uçakların yeniden uçabilmesi için kaynağa ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Kaynağın sağlanamaması nedeniyle 9 uçaktan 6`sının orman yangınlarıyla mücadele faaliyetlerine katılabildiğini söyleyen Kaya, geçen yıldan itibaren 6 yangın uçağını, yangın söndürme faaliyetlerine katılması için ihaleye hazırladıklarını ancak istenen "turbo motor" şartı nedeniyle katılamadıklarını anlattı.
THK yangın söndürme uçakları 12 saniyede depolarını suyla dolduruyor
"THK yangın söndürme uçakları 12 saniyede depolarını suyla dolduruyor"
Kaya, geçen yıl yapılan uçaklar üzerinde yorulma kontrollerini içeren revizyona dikkat çekerek, göle veya denize inerek yaklaşık 12 saniyede depolarını suyla dolduran uçakların, iniş-kalkış esnasında yorulan kanat-gövde bağlantılarının güçlendirilmesi gerektiğini, bu amaçla da üretici firma tarafından uçaklara revizyon uygulanması için servis bülteni yayımlandığını söyledi.
THK Kayyum Heyeti Başkan Vekili Abdullah Kaya, uçabilir durumdaki 6 uçaktan 4`ü için TUSAŞ ile anlaşma sağladıklarını anlatarak, "Anlaşma kapsamında TUSAŞ, 4 uçağın revizyon malzemelerinin tedarikini ücretsiz olarak yapmaya başladı. İmzaladığımız sözleşme gereği, mevcut malzemelerden depolarında bulunanları teslim ettiler. Depolarında bulunmayan malzemeler için de tedarik yaptığımız yurt dışı firmalarla irtibata geçerek ve bu malzemeleri kısa sürede temin ederek bize teslim edecekler. THK olarak yangın sezonuna yetiştirmek üzere 4 uçağımızı hazırlayacağız. 6 uçaktan geriye kalan 2 yangın söndürme uçağı için 2,5 milyon dolar gibi bir paraya ihtiyacımız var, bunu da karşıladığımız takdirde 6 uçak da yangın söndürme sezonuna hazır hale gelebilecektir" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz