Afyonkarahisar`ın Sandıklı ilçesi Saltık köyünde yaşayan Göksel-Fatma Aydın ile Ersin-Leyla Türk çifti, 20 yıldır kendi arazilerinde ekimini yaptıkları süpürge otlarını evlerinin bir bölümlerine kurdukları atölyelerde işliyor.
Süpürge yapım ustası Göksel Aydın, babasının Sakarya`da öğrendiği süpürge yapımını 20 yıldır sürdürdüklerini anlattı.
Köylerindeki 40 dekar araziye yazın süpürge otu ektiklerini vurgulayan Aydın, "Tarladan biçip getirdiğimiz otları, kurutup depoluyoruz. Belirli bir süre sonra ıslatma ve kükürte yatırma işlemimiz oluyor. Kışın da evimizin bir bölümüne kurduğumuz atölyede süpürge haline getiriyoruz. Eşimle yılda yaklaşık 5 bin süpürge üretebiliyoruz. Yaptığımız bu süpürgeleri, Afyonkarahisar başta olmak üzere Uşak, Denizli ve bazı ilçelerinde 20 liradan satıyoruz" dedi.
Günlük ortalama 30-40 süpürge üretiliyor
Günlük ortalama 30-40 süpürge üretiliyor
Aydın, üretimini yaptıklarını süpürgelerin eskiye göre olmasa da yaz aylarında satışının iyi olduğunu bunun nedeninin de balkon, merdiven bahçe gibi yerlerin elektrikli süpürgeyle temizlenmediğinden kaynaklandığını söyledi.
Fatma Aydın’da süpürge yapımının zahmetli ve sabır isteyen bir iş olduğunu anlattı: "Atölyemizde eşim otları ayırıyor. Ben de dikimini yapıyorum. Süpürge yapımı iyi bir meslek, severek yapıyoruz. Eşimle günlük 30-40 süpürge üretebiliyoruz. Yaptığımız süpürgeler hem çok beğeniliyor hem gönül rahatlığıyla kullanılıyor."
Süpürgenin yapacağı işlem temizlemek
"Süpürgenin yapacağı işlem temizlemek"
Ersin Türk ise her işin kendine göre bir zorluğunun olduğunu süpürge üretiminin de tamamen fiziki güce dayandığını ve meşakkatli olduğunun altını çizdi.
Süpürgenin her evde zaruri bir ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Türk, "Ot süpürgesinin yapacağı işlem temizlemek. Biz de bunu imal ediyoruz. Talep ve siparişe göre büyük, orta ve küçük boylarda süpürge üretiyoruz. Bu siparişleri pazarcılar ve hırdavatçılar veriyor. Bu süpürgeler, büyük marketlerde bulunabilir. Biz de bu işi köyümüzde elimizden geldiği kadar üretmeye devam edeceğiz. İnşallah, dikim konusunda bir makine alabilirsek üretimi daha da artırmayı planlıyoruz" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz