ABD`nin Teksas eyaletinde 19`u çocuk 21 kişinin can verdiği silahlı okul saldırısının ardından, saldırının gerçekleştirildiği Uvalde kasabasında bulunan Robb İlkokulu çevresinde güvenlik güçleri görüntülendi.
ABD’nin Teksas eyaletinde 19 çocuğun ve 2 yetişkinin hayatını kaybettiği silahlı okul saldırısı ülke gündeminde ilk sıradaki yerini koruyor.
Ülkede "saldırı silahlarına yasal düzenleme" tartışmaları yeniden alevlenirken, Uvalde’deki Robb İlkokuluna yapılan saldırı ile ilgili detaylar yetkililer tarafından paylaşılmaya başlandı. Basına konuşan Teksas Halk Güvenliği Departmanından Christopher Olivarez, 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos’un kendini 4. sınıf öğrencilerinin bulunduğu bir sınıfa kapatarak, önüne çıkan herkesi acımasızca vurduğunu belirtti.
Polisin, yaklaşık 25-30 öğrencinin bulunduğu sınıfın camlarını kırarak kendileri ile çatışmaya giren saldırganı etkisiz hale getirdiğini anımsatan Olivarez, hayatını kaybeden 19 öğrenci ve 2 öğretmenin de aynı sınıftan olduğu bilgisini paylaştı.
Olivarez, saldırganın motivasyonunun henüz bilinmediğini, güvenlik birimlerinin Ramos`un sosyal medya hesapları üzerine incelemelerinin sürdüğünü kaydetti.
Ramos’un saldırı esnasında üzerinde özel polis ekipleri (SWAT) tarafından kullanılan şarjör ve ekstra mühimmat taşıyan taktik bir yelek bulunduğu belirtildi.
Saldırı sırasında bina içinde kendilerini sınıflara kilitleyen diğer öğrenci ve okul çalışanlarının da polisin dışarıdan pencereleri kırmasıyla güvenli bir yere tahliye edildiği aktarıldı.
19 çocuğu öldüren saldırgan öncesinde sosyal medyadan uyarı yapmış
19 çocuğu öldüren saldırgan öncesinde sosyal medyadan uyarı yapmış
600`e yakın öğrencisi bulunan Robb İlkokulu`na dün yapılan saldırı hakkında basın toplantısı düzenleyen Teksas Valisi Greg Abbott, yeni bulgular hakkında bilgi verdi.
Vali Abbott, saldırıdan yarım saat önce 18 yaşındaki Salvador Ramos`un internet üzerinden üç ayrı mesaj paylaştığını kaydederek, önce büyükannesini vuracağını, sonra vurduğunu ve en son bir ilkokula saldıracağını yazdığını söyledi.
Ramos`un mesajlarında hangi okula silahlı saldırı düzenleyeceğini belirtmediği kaydedildi.
"Dün Uvalde`yi kötülük sardı. Büyükannesini suratından vuran herkesin kalbinde kötülük olmalı." ifadesini kullanan Abbott "Ama birinin küçük çocukları silahla vurması çok daha kötü." diye konuştu.
Facebook sözcüsü Andy Stone, Ramos`un Facebook`ta saldırıdan sonra fark edilen özel, birebir mesajlar gönderdiğinin ortaya çıktığını belirterek, şirketin yetkililerle saldırıyla ilgili iş birliği yaptığını ifade etti.
Ramos`un geçen hafta aldığı iki AR-15 tipi saldırı silahının fotoğrafını Instagram hesabından paylaştığı ve bazı kişileri etiketlediği fotoğraf için "yapmak üzereyim" yazdığı aktarıldı.
Yetkililerin, ayrıca saldırgana ait olduğu sanılan bir TikTok hesabı profilinde de "Çocuklar gerçek hayattan korkmalıdır" ifadesini kullandığı aktarıldı.
Ülkedeki en silah dostu yasalara sahip
"Ülkedeki en silah dostu yasalara sahip"
AP`nin haberinde, Teksas eyaletinin, ülkedeki en silah dostu yasalardan bazılarına sahip olduğu ve son 5 yılda ABD`deki en ölümcül silahlı saldırılara sahne olduğuna da dikkat çekildi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz