TEKNOFEST 2020, 24-27 Eylül`de Gaziantep`te düzenlenecek.
TEKNOFEST 2020, 24-27 Eylül`de Gaziantep`te düzenlenecek.
Türk savunma sanayisinin yazılım tabanlı çözüm merkezi HAVELSAN, yakın zamanda kurduğu Robotik ve Otonom Sistemler Grubu (ROS Grubu) ile insansız hava ve kara araçlarında (İHA/İKA) yürütmekte olduğu çalışmaları bir üst seviyeye taşıyarak özellikle sürü insansız araçlar konusunda teknoloji geliştirme çalışmalarına hızla devam ediyor.
HAVELSAN, bu yıl Gaziantep`in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2020`de önceki yıl olduğu gibi Sürü İHA Simülasyon Yarışması`nın yürütücülüğünü yapacak. ROS Grubu da tüm takımlara yönelik eğitimler düzenleyerek yakın destek verecek.
HAVELSAN, Sürü İHA Simülasyon Yarışması`ndan kullanılmak üzere hazırladığı simülasyon yazılımını yarışmacı takımlarla paylaştı. Yazılımda bir deprem senaryosu canlandırılırken, bu senaryoda, hastanelere taşınmayı bekleyen kazazedeler, zarar görmüş iletişim ve haberleşme altyapısı ile bu altyapının İHA`lar tarafından yeniden işler hale getirilmesi, çoklu İHA`larla bölgede arama tarama faaliyeti yürütülmesi, İHA`ların ortak düzen oluşturarak hareket edebilmeleri gibi birçok unsura yer verildi.
Sürü insansız hava araçları için oluşturulan simülasyon ortamı, tüm yarışmacıların kullanımına açık olması, sürü halinde uçabilen sistemlere yönelik fonksiyonların denenebileceği bir ortam olması bakımından Türkiye`de kendi alanında öncü çözümü olarak dikkati çekiyor.
Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi`nde 24-27 Eylül`de düzenlenecek Sürü İHA Simülasyon Yarışması`nda HAVELSAN ROS Grubu`ndan seçilen görevliler, hem yarışma alanında tüm simülasyon teknik altyapısının kurulumunu gerçekleştirecek hem de jüri olarak yarışmacı takımlarla yakın iletişim kurarak değerlendirme ve puanlama faaliyetleri yürütecek. HAVELSAN İnsan Kaynakları yetkilileri de yarışmacıların HAVELSAN ve firmada kariyer fırsatlarıyla ilgili merak ettiği soruları yanıtlamak üzere yarışma alanında olacak. Sürü İHA Simülasyon Yarışması`nda birinci takıma 40 bin, ikinci takıma 30 bin, üçüncü takıma 20 bin lira ödül verilecek.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz