Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili yayınlanan genelge doğrultusunda çalışma yürüttü.
Tehlike arz eden köpekler, belediyenin geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezine getirildi.
Burada birbirinden ayrı inşa edilen yarı açık kafeslere konulan köpekler, rehabilitasyona alınarak gözlem altında tutuluyor.
Veteriner İşleri Müdürü Samet Gümüş, bu tür köpeklerin daha önce de geldiğini, mevcut yerlerinden usulüne uygun alınarak merkeze yerleştirildiğini söyledi.
“Bir zaman sonra bakmak istemiyorlar”
“Bir zaman sonra bakmak istemiyorlar”
Gümüş, genelge kapsamında ihbarların yoğun olduğunu ve mevcut bakımlarını yapan vatandaşların da hayvanlarını teslim etmek istediğini anlattı: "Vatandaşı rahatsız eden, sokakta bulunan yasaklı ırklarla ilgili bir şikâyet geldiğinde Düzce Belediyesi’nin 24 saat çalışan ekibi var. Gündüz toplama ekibi, gece ise nöbetçi ekibi şeklinde sürekli sahadayız. Gidiyoruz, usule uygun şekilde alıyoruz. Barınağımızda uygun olan yerlere yerleştiriyoruz.”
Gümüş, barınakta yasaklı ırklardan 60 hayvanın bulunduğunu ve bir zaman sonra bakmak istemeyerek sokağa bırakan çok fazla kişi olduğunu vurguladı.
`Sokağımıza birisi yasaklı ırk hayvan bırakmış` gibi şikayetlerin geldiğine değinen Gümüş, bu hayvanları barınaklarda uygun koşullarda rehabilite edilerek ömürlerinin sonuna kadar bakıldığını anlattı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz