Türk askerinin destan yazdığı tarihi Gelibolu Yarımadası, 33 bin hektarlık alanda bulunan Türk şehitlikleri, temsili mezarlıklar, müzeler ve diğer ziyaret alanları ile dünyanın en büyük açık hava müzelerinden birisi konumunda.
Salgın sürecindeki tedbirler kapsamında, bazı kapalı alan yapıları ziyarete kapanan tarihi alan, kademeli normalleşmede konuklarını ağırlamayı bekliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, bölgenin, dünyanın en kanlı çarpışmalarına sahne olduğunu ve dünya harp tarihine geçtiğini söyledi.
Böylesine önemli bir bölgenin, ülkenin her noktasındaki insanlar tarafından yılın 365 günü ziyaret edilen bir alan olduğunu anlatan Kaşdemir, "Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı olarak devletimizin yetkili kurum ve kuruluşlarının almış olduğu tedbirlere uyarak bu kapanma sürecinde biz de birçok tedbirimizi aldık. Kısıtlamayla beraber birçok noktada ziyarete kapalı hale gelmiştik. İnşallah alınan tedbirler sayesinde bayram sonrasında Türkiye`de korona salgınında bir azalma olacağı öngörülüyor. Her şey istediğimiz gibi giderse, kapanma tedbirli olarak kaldırılmaya başladığı anda, biz Tarihi Alan Başkanlığı olarak bütün hazırlığımızı yaptık" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz