Yargıtayın bu tarihten itibaren hizmet verdiği Alman Neo-Klasizm tarzındaki mimari üsluba sahip ana bina, Avusturyalı Mimar Prof. Clemens Holzmeister tarafından yapıldı.
Yargıtayın iş yükünün artmaya devam etmesiyle daire sayısı zaman içinde 46`ya kadar yükseldi. Bu süreçte 2010`da Yargıtaya yıllık gelen dosya sayısı da 1 milyonu aştı.
Süreç içinde iş yoğunluğu nedeniyle bazı kamu binaları Yargıtayın kullanımına tahsis edildi. Son olarak 2015 yılında Yargıtayın başkanlık katı, daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kullanılan Vekaletler Caddesi 1 numaradaki binaya taşındı.
Yargıtay, Kızılay`da Atatürk Bulvarı üzerindeki ana bina, Vekaletler Caddesi üzerindeki Hukuk Ek 1 bina ile yönetim binası, Milli Müdafaa Caddesi üzerindeki ceza ek bina, Kavaklıdere`deki TRT eski binası ve Balgat`taki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı binası olmak üzere toplam 6 ayrı binada hizmet verdi.
Bu dağınık yapı ve mevcut binalarının yetersizliği üzerine 2018`de yeni hizmet binasının inşaatına başlandı. Temmuz ayında inşaatın bitmesinin ardından taşınma süreci ağustos ayında tamamlandı.
Yargıtayın yeni binası, 1 Eylül`de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılarak bu tarihte resmen faaliyete geçti.
Yargıtayın Ahlatlıbel`de bulunan yeni binasına taşınmasıyla Kızılay`da bulunan eski binalar boşaltıldı. Yargıtayın eski ana binası ile ek binaların kamu kurumu binası olarak hizmet vermeye devam edeceği öğrenildi.
Tarihi davalara tanıklık etti
Tarihi davalara tanıklık etti
Tarihi binaların hangi kamu kurumlarınca kullanılacağı ilerleyen günlerde netleşecek.
Yargıtayın Kızılay`daki yaklaşık 86 yıl kullanılan binaları, Türkiye için tarihi nitelikteki davalara tanıklık etti.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Birçok önemli dosyanın temyiz incelemesinin yanı sıra ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen duruşmalarda da önemli kararlara imza atıldı. Bu binalarda alınan kararlar bir dönem ülke gündemini belirledi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz