Leman Esma Kasay Han, Sultan 2. Abdülhamit döneminde padişahın doktorlarından Nuri Kenan Paşa tarafından 1800`lü yıllarda yaptırıldı. O dönemde Nuri Kenan Paşa burayı muayenehanesi olarak kullanıyordu.
Sarayda doktorluk yaptığı zamanlardan arta kalan anlarında Kanlıca`da bulunan evinden çıkıp muayenehanesine gelen Nuri Kenan Paşa burada hastalarını ücretsiz tedavi ediyordu.
Nuri Kenan Paşa bir süre sonra muayenehanesini torunu Leman Esma Kasay`a hediye etti. Böylelikle muayenehanesinin bulunduğu han Leman Esma Kasay Han`ı olarak anıldı. İstanbul`un kalbinde yer alan ve dünyanın en önemli tarihi simgelerine komşu olan bina, Ayasofya`ya 70 metre, Yerebatan Sarnıcı`na 30 metre, Sultanahmet Camii`ne ise 100 metre uzaklıkta.
Ayrıca bina, tüm şehirlerin, Doğu Roma İmparatorluğu`na uzaklığının ölçülmesi amacıyla yaptırılan ve dünyanın merkezi olarak kabul edilen Milyon Taşı`nın da hemen yanında bulunuyor.
Nuri Kenan Paşa`nın varislerinin aldığı kararla Leman Esma Kasay Han satışa çıkarıldı. Tarihi han için 120 Milyon lira ücret isteniyor. Aile büyüklerinin satıştan tek bir isteği var o da, yeni alıcının bu handa bulunan kültürü ve tarihi koruması.
Kendisi çok başarılı bir saray doktoru
"Kendisi çok başarılı bir saray doktoru"
Aile adına satışla ilgilenen Lüks Konut Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran Leman Esma Kasay Hanla ilgili açıklamalarda bulundu: "Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamid Hanın saray doktoru olan Nuri Kenan Paşa tarafından 1800`lü yıllarda yapılıyor burası. Kendisi çok başarılı bir saray doktoru. Kanlıca`da kendi ismiyle bir yalısı var. Burası da işyeri. Tarihte burası muayenehane olarak geçiyor. Sarayın doktoru olarak çalıştığı zaman dilimlerinden arta kalan dilimlerde de burada hastalarına ücretsiz olarak muayene ediyor. Bu odanın her yeri tarih kokuyor."
İstiyoruzki bu kültür burada yaşatılsın
"İstiyoruzki bu kültür burada yaşatılsın"
Aile büyüklerinin satış şartını anlatan Başaran, "Bu konuda belirli kişilerle temasa geçtik. Ailenin çok hassas olduğu bir konu var. Ben paramı veririm ve buranın sahibi olurum şeklinde değil. Burası bir ülkenin değeri. Ülkemizin mirasını satıyoruz. Dünya mirası diyoruz. Yurt dışından gelecek taleplere ikinci üçüncü sırada bırakıyoruz. Çünkü burası Topkapı Sarayı gibi Ayasofya gibi Sultanahmet Camii gibi tarihi eserlerden bir tanesi. İstiyoruz ki bu kültür burada yaşatılsın. Ailenin en önemli önceliklerinden bir tanesi de bu. Ticaret ikinci, üçüncü planda kalıyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz