Bilim adamlarının yeni tür olarak adlandırdığı Ölüm Ejderhası, yaklaşık 86 milyon yıl önce Dünya`nın göklerinde avlandı. Tamamen uzatıldığında, kanatları bir uçtan diğerine dokuz metre büyüklüğündeydi.
Bulgunun arkasındaki bilim insanı BBC`ye verdiği demeçte, yırtıcı hayvanın büyüklüğünu "korkunç" olarak tanımladı. Proje lideri Leonardo Ortiz, "biyolojik anlayışımızın sınırlarına meydan okuyan" bir kanat açıklığıyla, bu türün bir zürafanınkine benzer bir yüksekliğe sahip olduğunu söyledi.
Kalıntıları 86 milyon yıldır And Dağları`ndaki kayalarda korunmuş, bu da uçan canlının dinozorlarla birlikte yaşadığı anlamına geliyor. Prof Ortiz, 2012`de Arjantin`de bir kazı sırasında sürüngen fosillerini ilk keşfeden paleontologlardan biriydi.
Türün adını Yunanca ölüm ve ejderha olan - Thanatosdrakon amaru - koydu. Prof Ortiz daha önceki bir röportajda, "Ölüm Ejderhası şeklinde adlandırmak uygun görünüyordu" dedi.
Sürüngenlerin, kuşların evriminden önce Dünya`nın tarih öncesi göklerinde uçarak avlarını avlamak için kanatlarını kullanan ilk yırtıcılardan biri olduğuna inanılıyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz