Taliban`ın Afganistan`a hakim olmasının ardından Pakistan`da yaşayan bazı mülteciler arasında da hareketlilik yaşanıyor.
​​​​​​​Sovyetlerin 1979`daki işgalinin hemen ardından Pakistan`ın başkenti İslamabad`ın dışında kurulan Afgan Basti Kampı`nda yaşayan ve Taliban`a sempati duyan Afgan mültecilerden bazıları, Kabil`de kontrolü Taliban`ın almasının ardından ülkelerine geri döndü.
Mülteci kampında yaşayan Taliban destekçisi Afganlar ise istikrarın sağlanması halinde Afganistan`a geri döneceklerini belirtiyor.
Afgan Basti Kampı`nda doğup büyüyen ve telefon aksesuarları satarak geçimini sağlayan Nimetullah, yaptığı açıklamada, Afganistan`daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi.
Afganistan`daki eski yönetimler zamanında adaletsizlikler yaşandığını savunarak, "Taliban’ın gelmesinden memnunuz. Huzur ve barış olduğunda ülkemize gideceğiz." ifadesini kullandı.
Taliban`ın dönüşünün ardından mülteci kampından Afganistan`a geri dönenler olduğunu dile getiren Nimetullah, "Bizim akrabalardan ve mahalleden yaklaşık 15-20 aile gitti." dedi.
Nimetullah, Afganistan`a dönenlerden bazılarının aileleriyle birlikte bazılarının ise bireysel olarak kamptan ayrıldığını kaydetti.
Kampta terzilik yapan ve 3 yıldır Pakistan`da bulunan Seyid Veli ise ABD`nin 20 yıldır Afganistan`da olduğunu anımsatarak, can ve mal güvenlikleri olmadığından daha önce ülkelerine dönmek istemediklerini söyledi.
Veli, Taliban’ın gelmesinden memnun olduğunu ve huzur sağlanırsa ülkelerine döneceklerini söyledi.
Afganistan`da iş durumu önemli vurgusu
"Afganistan`da iş durumu önemli" vurgusu
Afganistan`daki savaştan dolayı 16 sene önce Pakistan`a gelen 60 yaşındaki böbrek hastası Şirvali de "Afganistan`a İslam hükümetinin geldiğini ve gitmeye mecbur olduklarını" savundu.
Kampta hocalık yapan Hafız Ahmet Şah, kampta 7 mahalle bulunduğunu ve Taliban`ın geri gelmesiyle birlikte her mahalleden 8-10 kişinin Afganistan`a döndüğünü ifade etti.
Şah, "Afganistan`a düzen geldi." değerlendirmesinde bulunarak, kendilerinin de döneceğini söyledi.
Bununla birlikte Şah, Afganistan`daki iş durumunun da önemli olduğunu dile getirdi.
Pakistan`da 54 Afgan mülteci kampı bulunuyor
Pakistan`da 54 Afgan mülteci kampı bulunuyor
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre, 2019 sonu itibarıyla Pakistan`da 1,4 milyondan fazla kayıtlı Afgan mülteci bulunuyor. Pakistan hükümeti ise kayıt dışı mültecilerle birlikte bu sayının 4 milyon civarında olduğunu belirtiyor.
Afgan mültecilerinin yüzde 69`u kent ve kent çevrelerindeki varoş bölgelerde yaşarken, kalanı ise kendileri için kurulan 54 mülteci kampında hayat sürüyor.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz