Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmaz, pandemiyle Avrupa`ya büyük ölçekte ürün gönderen Kenya, Kolombiya ve Ekvador gibi ülkelerde yaşanan lojistik sorunlarının, Türk üreticilerin önünü açtığını anlattı. İsmail Yılmaz, "Türkiye`ye 3 ile 5 saatlik uçuş mesafesinde olan Avrupa`da, 17 milyar dolar gibi çok büyük bir pasta var. Biz bu zamana kadar yüzde 1 bile bu pastadan pay alamıyorduk. 2022 yılında rakiplerimizin yaşadığı olumsuzlukları değerlendirerek, orta vadede payımızı yüzde 3`lere çıkarmayı hedefliyoruz. Ülkemize 500 milyon dolarlık kazanç getirmek istiyoruz" dedi.
Süs bitkilerinde 2020 yılında gerçekleşen 107 milyon dolarlık ihracatın, 2021`deki büyümeyle 147 milyon dolara çıkarıldığını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
"Bu yıl öncelikli hedefimiz 175 milyon dolarlık ihracat. Özellikle Avrupa pazarında pandemiyle birlikte sektörümüz ivme kazandı. Rakiplerimizin yaşadığı lojistik maliyetlerindeki artışlar bize olumlu yansıdı. Avrupalı alıcılar ülkemize yoğunlaştı. Bizler de deniz aşırı ülkelerin tedariğini Türkiye`den göndermeye başladık. Sektörümüz, belirlediğimiz hedefi inşallah yakalayacak. Hatta daha da üzerine çıkma hedefimiz var. İhracat için üretimimiz var. Sadece kesme çiçekte değil, dış mekan, salon bitkileri, orman ürünü çelenklerimiz gibi birçok kalem ürünümüz mevcut. İnşallah bunların da ihracatını artırarak 500 milyon dolarlık hedefe ulaşacağız."
Kesme çiçek üreticilerinin özel günleri beklediğini vurgulayan Yılmaz, "2021 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü nedeniyle 70 milyon dallık ihracat gerçekleştirmiştik. Bu da 7 milyon dolarlık kazanç demek. Bu yıl ise bunu 80 milyon dala çıkaracağımızı düşünüyorum. Bu da 8 ile 9 milyon dolarlık kazanç anlamına geliyor. Kesme çiçekteki en büyük avantajımızın da altını çizmek istiyorum. Ürünlerin neredeyse tamamı kendi ülkemizde üretiliyor, yani katma değeri yüksek ürünler. Kazanılan tüm para ise ülkemizin kasasına giriyor" dedi.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz