Şuayb Antik Kenti, Harran ilçesine bağlı Özkent Mahallesi`nde yer alıyor.
"Peygamberler Şehri" olarak bilinen Şanlıurfa`da bazı kaynaklarda Şuayb Peygamber`in Hazreti Musa ile buluştuğu mekan olduğu rivayet edilen Şuayb Antik Kenti, çok sayıdaki kaya mezarı üzerine kesme taşlardan yapıların göze çarptığı oldukça geniş bir alana yayılıyor.
Antik kent, yer yer izleri görülen surlarla çevrili bir yapıyı oluşturuyor.
Halk arasında Şuayb Peygamber`in yaşadığına inanılan kentteki bir mağara, Şuayb Peygamber`in makamı olarak ziyaret ediliyor.
Bölgedeki çocuklar ise gelen turistleri karşılayarak antik kentin tarihini ve Hazreti Şuayb`in hikayesini ziyaretçilere anlatmaya çalışıyor.
Kaya mezarlarının yapısı farklı
"Kaya mezarlarının yapısı farklı"
Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, "Kentimizde en çok ilgi çeken ve gizemli olan tarihi yerlerin arasında Şuayip Antik Şehri geliyor. Burada çok sayıda kabartma ve heykeller var. Yine çok sayıda mağara var. Burada kutsal dinler için büyük önem taşıyan Hz. Musa kuyusu var. Sadece buradaki antik kentler için bölgeye gelen turistler var. Şanlıurfa`da çokça kaya mezarı bulunmaktadır. Tüm kaya mezarlarına bir iki merdivenle inilebiliyor veya zeminde direkt giriş yapılabiliyor. Burada yaklaşık bir buçuk metre derinlikten aşağıya inip ondan sonra kaya mezarlarına geçiliyor bu da oldukça ilginç ve dikkat çekici oluyor" dedi.
Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
Yükleniyor lütfen bekleyiniz