Babasını iki yıl önce kalp krizinden kaybeden Yasemin Bessüs, İdlib`in kuzeyindeki Kemüne Kampı`nda annesi ve 5 kardeşi ile zor şartlar altında hayatını sürdürüyor.
6 yıl önce Esed rejimine ait savaş uçaklarının saldırısında bir bacağını kaybeden İdlibli Yasemin`in en büyük hayali ise öğretmen olmak.
“Kendimi bildim bileli bacağım yok
“Kendimi bildim bileli bacağım yok"
Yasemin, annesinin geçimlerini sağlayamadığını ve hiçbir suçu olmadığı halde saldırıların hedefi olduklarını anlatıyor.
Başından geçenleri ve hayata tutunma isteğini ise şöyle özetliyor: Kendimi bildim bileli bacağım yok. Hayalim, protez bir bacağımın olması ve okula gidebilmek. Büyüyünce de öğretmen olmak istiyorum...
`Senin bacağın kesik` diyorlar
"`Senin bacağın kesik` diyorlar"
Küçük kız, çocuklarla oyun oynamak istediğinde oyuna kabul edilmediğini söylüyor ve soruyor: `Senin bacağın kesik, sen bizim gibi koşamazsın` diyorlar. Benim suçum neydi? Neden benim bacağım böyle oldu?
6 kişilik ailenin göç çilesi
6 kişilik ailenin göç çilesi
İdlib’in güney doğusundaki Maarşamarin köyünden göç eden 5 çocuk annesi Mediha Haneş, göç yolunda uçak saldırılarına uğradıklarını, eşi ve 5 çocuğuyla büyük çile çektiklerine değindi.
Haneş, 2 yıl önce kalp krizinden hayatını kaybeden eşinin ardından çocuklarına hem annelik hem de babalık yapıyor: Yaşam şartları zorlaştı. 15 yaşındaki oğlum bisküvi satarak geçimimizi sağlıyor. Allah`ın rahmetinden başka bir şeyimiz yok.
İdlib`teki durum?
İdlib`teki durum?
Türkiye, Rusya ve İran, 2017`deki Astana toplantısında Esed rejiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma karar aldı.
Rejim, İran destekli teröristler ve Rusya ile saldırılara devam edip 4 bölgeden 3`ünü ele geçirerek İdlib`e yöneldi.
Türkiye, Eylül 2018`de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019`da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020`de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.
2017-2020 döneminde saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.
Yükleniyor lütfen bekleyiniz