Türkiye`nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon`un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı`nda, 2015 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
4 bin ton kaya temizliği yapıldı
4 bin ton kaya temizliği yapıldı
Manastırda, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekiple sürdürülen `yamaç ıslah çalışması` tamamlandı. Ekipler, 3 aşamada yürütülen çalışmalarda yaklaşık 80 bin metrekare alanda kaya temizliği gerçekleştirdi. Çalışmalarla, alanda 4 bin ton kaya temizliği yapıldı.
Teleferik için proje hazırlandı
Teleferik için proje hazırlandı
Seyir terasıyla ziyaretçilerin farklı açıdan görebildiği manastırda, teleferik için de proje hazırlandı.
Trabzon Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 2,5 kilometre uzunluğunda olacak teleferik hattını yap, işlet, devret modeli ile hayata geçirecek.
Projede 40 kişilik vagonların olacağı teleferik hattı kurulacak. 2 istasyondan oluşacak proje ise 150 milyon liraya mal olacak.
Projeyle ilgili konuşan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorlu, şunları söyledi:
"Sümela Manastırı için uzun bir süredir projesiyle uğraştığımız teleferik projesini tamamladık. Yaklaşık 150 milyon liralık bir yatırım olacak. 2 duraklı bir teleferik ön görülüyor. Birinci durak Altındere Vadisi`nin çok güzel bir noktasında yer alacak.
Teleferiğe binenler Altındere Vadisi`nin çam ormanları üzerinden muhteşem bir manzarayla birinci durağa gidecekler. Seyir teraslarının bulunduğu ve birkaç saat geçirilecek bir alana gelecekler.
İkinci bir durak olarak Sümela Manastırı`na oldukça yakın bir noktaya teleferik geliyor. Oradan da Sümela ziyaretleri gerçekleşecek. Projeyi tamamladık. Şu anda yatırımcı arıyoruz. Projeyle ilgilenen birkaç tane yatırımcı var.
İnşallah ihaleye çıktığımızda yap işlet devret modeliyle 2 yılda tamamlandığında Sümela’nın cazibesine cazibe katacak yatırımı hayata geçirmiş olacağız."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz