İstanbul`un silüetinin en güzel parçalarından biri olan Süleymaniye Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan`a inşa ettirildi.
1557`de hizmete açılan külliyede, yıllar içinde bazı restorasyon çalışmaları yapıldı. Şu anda da külliyenin Daruzziyafe ve Darüşşifa bölümlerinde restorasyon çalışmaları devam ediyor.
Osmanlı mimarisinin tamamlayıcı ögelerinden biri sayılabilecek kurşun kaplama kubbelerin sayısı da, Süleymaniye Külliyesi`nde oldukça fazla. Ancak imaret binası kubbelerinin kurşunları, tahrip olmuş durumda.
Yağmur ve kar sularının yapı içine sızmasını ve yapının zarar görmesini engellemek adına önemli olan bu kurşun plakalar, uzmanların görüşüne göre acilen onarılmalı.
Restorasyon emin ellerde devam ediyor
"Restorasyon emin ellerde devam ediyor"
Vakıflar Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili açıklama yaptı: "6 Ekim 2020`de Genel Müdürümüz tarafından tespitleri yapılarak kubbeler bizzat incelendi. Dikenli tel ile korunuyor ve kameralar ile takip ediliyor. Darüşşifa ve Daruzziyafenin restorasyonu ise emin ellerde devam ediyor. Arşiv fotoğrafları ile yaratılmaya çalışılan algı ecdada ve medeniyetimize büyük saygısızlık."
Yükleniyor lütfen bekleyiniz